صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  نرم افزار موبایل پزشکی هسته ای

http://www.daressalam.persianblog.ir

در این نرم افزار درباره انواع کاربردهای انرژی هسته ای در پزشکی بحث شده است که به علاقه مندان توصیه می کنم حتما آن را دانلود کرده و لذت ببرند.

دانلود نرم افزار موبایل پزشکی هسته ای

برچسب هاي اين مطلب :نرم افزار سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  خواص شگفت انگیز کاسنى

کاسنى یکى از سبزیهایى است که طعمى تلخ اما منافعى بسیار ارزنده دارد، کاسنى مانند ناصحان مشفق است که پند آنان تلخ است اما هر کس به دستور شان عمل نماید نتایج خوبى مى گیرد.
پیشوایان دینى گاهى کاسنى را برترین سبزیها معرفى نموده اند:
1- عن ابى عبدالله (ع ) قال : الهندباء سید البقول
حضرت صادق (ع ) مى فرماید: کسانى برترین سبزیها است .
2- على (ع ) آنرا یک گیاه بهشتى مى داند.
عن على (ع ) علیکم بالهندباء فانه اخرج من الجنة
کاسنى را گرامى دارید زیرا سبزى بهشتى است .
3- حضرت امام رضا(ع ) آنرا شفاى هزاردرد و مرض دانسته و بعلاوه فرمودند هر مرض و دردى که در اندرون انسان است بوسیله کاسنى رفع مى گردد.
ان فى الهندباء شفاء من الف داء، ما من داء فى جوف الانسان الا قمعه الهندباء
در کاسنى شفاى هزار درد است ، دردى در اندرون انسان نیست مگر آنکه کاسنى آنرا بر طرف مى کند.
با توجه به کلمه جوف که به معنى داخل و اندرون است ، خواص معجزه اى کاسنى را درباره جوف مخصوصا کبد بخوانیم .
کاسنى ضد یبوست است ، و براى رفع یبوست دمکرده برگ و ریشه کاسنى به مقدار دو فنجان هر روز صبح ناشتا باید مصرف گردد، و مقدار مصرف آن هم 30 گرم برگ و ریشه کاسنى خشک در یک لیتر آب است .
طبق تحقیقات و مطالعات جدیدى که بر روى آثار شفابخش کاسنى (وحشى)  بعمل آمده است معلوم شده که کاسنى براى تمام اعضاء داخلى از قلب و جگر و معده مفید است و آنها را به فعالیت سالم وا مى دارد.
آثار کاسنى وحشى در ابتداى مصرف آن ضعیف و غیر محسوس است ، به همین جهت است که باید به مصرف آن مداومت داد، تا با مرور ایام آثار شفابخش آن ظاهر گردد
دمکرده برگ کاسنى وحشى به مقدار بیست و پنج گرم در یک لیتر آب در مورد انسداد مجراى طحال و کیسه صفرا، یرقان ، درد معده و کبد، استسفاء و سنگ مثانه و کیسه صفرا معین شده است
براى جلوگیرى از ناراحتیهاى معده و تقویت مزاج ، شربتى از کاسنى تهیه مى کنند، بدین معنى که هموزن شیره کاسنى شکر ریخته ، مخلوط مزبور را مى جوشانند تا قوام آید سپس آن را به مصرف مى رسانند
پزشکان قدیم ایران عقیده زیاد به کاسنى و ریشه آن داشته اند و روى آزمایشهایى که این جانب نموده ام جوشانده ریشه کاسنى تاءثیر مخصوصى بر روى سلولهاى کبد داشته و بهترین درمان کلسترل است پس گاهگاهى ریشه کاسنى را مانند چاى دم کرده بنوشید تا کبد شما اصلاح شده با کلسترل مبارزه نمایید، و بعلاوه برگ کاسنى تقویت کننده دستگاه هاضمه ، تصفیه کننده خون مدر و کمى ملین بوده و تب بر مى باشد، جواشنده بگر کاسنى براى بیمارانى که از تب هاى نوبه اى معالجه شده اند زیاد تجویز مى شود برگ کاسنى داراى مقدارى ویتامین (ث ) بوده و خواص این ویتامین را در حفظ جوانى دارد بعلاوه پزشکان آن را زه کش طحال مى دانند.
کیسه صفرا و یرقان و دردهاى کبدى و معدى را معالجه مى کند، در بیمارى نقرس و سنگ مثانه و صفرا توصیه شده است .
در اروپا انواع کاسنیهاى اهلى پرورش داده مى شود و در تمام فصول یکى دو نوع آنرا در بازار خواهید یافت این گیاههاى اهلى داراى طعم کاسنى وحشى نیستند و مى توان آنها را مانند کاهو، خام خورد و از منافع سرشار آن استفاده کرد
کبد که سکان کشتى بدن است بیش از چهار هزار عمل شیمیایى انجام مى دهد و چون از کار بیفتد بیش از دو هزار مرض به سراغ انسان مى آید و از این روى امام هشتم (ع ) فرمودند که کاسنى دواى هزار درد است پزشکان جدید و قدیم هر دو، اثر کاسنى را در امراض کبدى قطعى دانسته و در طب جدید ثابت شده است که کاسنى در نوسازى یاخته هاى کبدى نقش ‍ برجسته اى دارد، در ساختن کرموزمهاى نر و ماده نطفه نیز نمى توان نقش ‍ کبد را نادیده گرفت

در کلامى که از حضرت صادق (ع ) درباره ارزش کاسنى رسیده به خواص ‍ دیگرى اشاره شده است .
1- کاسنى باعث تقویت شهوت است 2 - مادرانى که در موقع باردارى از برگ آن بخورند نوازدشان خوش آب و رنگ و زیبا مى شود.
3- خانواده هایى که کاسنى بخورند فرزند پسرشان بیش از فرزند دختر خواهد بود.
از امام صادق (ع ) نقل شده :
قال علیک باالهندباء فانه یزید فى الماء و یحسن الولد، و هو حار لین یزید فى الولد الذکور
اگر بعد از حدود هزار و سیصد سال سخنى که در زمان جهل مردم با عدم وسائل تجزیه اى گفته شده باشد و امروز که عصر تمدن و علم و اختراع است آن سخن با بهترین وجهى به ثوبت برسد، یقینا جنبه اعجاز دارد.
کرموزمها یکى از فراورده هاى بدن ما مى باشند و بدون تردید ساختمان آنها بستگى کامل با غذایى که ما مى خوریم و مصالح ساختمانى ما مى باشند دارند، و روى همین اصل است که امام ششم مى فرماید خانواده هایى که کاسنى مى خورند فرزند پسر بیش از فرزند دختر دارند و با تجربیاتى که شده است و آمارى که گرفته ام این موضوع حقیقت دارد
موضوع مهمى که در کلام امام صادق (ع ) به چشم مى خورد جمله وهو حارلین است ، یعنى کاسنى از نظر طبیعت گرم و ملایم است ، و غذاها یا سبزیها و میوه هایى که اصطلاحا به آنها گرم مى گویند تاءثیر مخصوصى در پسر شدن نوزاد دارند.
یکى از غذاشناسان درباره بهترین روش پسردار شدن چنین مى گوید:
از نخستین روز عادت ماهانه ، زن و شوهر بایستى روزانه مقدارى خرما و چندبار جوشانده ریشه کاسنى میل نمایند در روزهاى انعقاد نطفه که معمولا از روز یازدهم تا هجدهم متغیر است بایستى پدر خرماى زیاد و غذاهاى گرم مثل پسته ، بادام ، فندق ، مویز و نارگیل میل نماید و مادر بایستى یکى دوبار جوشانده کاسنى بخورد
پوست بدن آئینه تمام نماى کبد است ، بنابراین اگر کبد بخوبى کار کند رنگ صورت و تمام بدن شفاف و زیبا مى شود و چون کاسنى دواى کبد و دوست حقیقى آن است از این رو کاسنى در زیبایى رنگ صورت نیز بسیار موثر است .
امام صادق (ع ) فرموده است :
علیک بالاهندباء فانه یزید فى الماء و یحسن الوجه
از کاسنى غفلت نکنید زیرا منى را زیاد و رنگ رخسار را زیبا مى سازد.
کاسنى وحشى مساوى است با خون پاک ، مساوى است با رنگ رخسار شاداب و خانمهایى که به زیبایى خود علاقه دارند نباید آنرا فراموش
کنند
کاسنى به علت اینولینى که دارد، خون را تصفیه مى کند
کاسنى خون را تصفیه مى کند و اثرات سود بخشى روى کبد، کلیه و طحال مى گذارد
در یکى از سخنان امام هشتم (ع ) کاسنى بعنوان تب بر و بر طرف کننده سر درد شناخته شده است
عن الرضا(ع ) و دعابه یوما لبعض الحشم و قد کان یاخذه الحمى و الصداع فامر ان یدق و یصیر على قرطاس ، و یصب علیه ذهن بنفسج و یوضعه على راسه ، و قال اما انه یقمع الحمى و یذهب بالصداع
یکى از خدمتگذاران آن حضرت دچار سر درد و تب شده بوده ، امام (ع ) به او فرمودند کاسنى ، تب بر است و سر درد را از بین مى برد، سپس امر فرمودند برگ کاسنى را بکوبد و با روغن بنفشه مخلوط کن و بر روى کاغذى بگذارد و آنرا بر سر خودش قرار بدهد.
آب برگ کاسنى با سکنجبین جهت تب هاى کهنه و تب ربع اثر نیکو دارد، برگ تازه و گل و تخم و ریشه کاسنى به تمامى براى تب هاى عفونى نافع است ، برگ کاسنى حرارت صفراوى را از بین مى برد، خون را تصفیه مى کند و از فشار آن مى کاهد، مالیدن آب برگ کاسنى به تنهایى یا با سرکه جهت سر درد مفید است
جوشانده ریشه کاسنى وحشى به مقدار بیست تا سى گرم در یک لیتر آب در مورد تبهاى متناوب درد کبد مصرف مى شود
یکى از خواص عجیب کاسنى که نبى اکرم (ص ) بیان فرمودند، خاصیت ضد سم بودن آن است .
عن النبى (ص ) قال من الک الهندباء ونام علیه لم یحرک فیه سم و لا سحر و لم یقربه شى من الدواب حبه ولا عقرب
هر کس کاسنى بخورد و بعد از آن بخوابد، هیچ گونه سم یا سحر در او تحریک نمى گردد علاوه بر این مار و عقرب باو نزدیک نمى شوند.
مالیدن ضماد و برگ ریشه کاسنى همراه با روغن زیتون بر محل نیش ‍ عقرب و حشرات سمى باعث تسکین درد آنها است ، و خوردن برگ و ریشه کاسنى ، پادزهر مسموم شیمایى مى باشد
با آنکه اسلام درباره شستشوى سبزیها تاکید نموده اما درباره کاسنى چنین سفارشى نکرده است و حتى به تکان ندادن برگ آن توصیه نموده است :
عن ابى عبدالله (ع)  قال نعم البقلة الهندباء فکلوها ولا تنفضوها عند اکلها
کاسنى گیاه مفیدى است در موقع خوردن آن را تکان ندیهد.
روى برگهاى کاسنى ، تعداد زیادى عوامل زنده مفید زندگى مى کنند لذا شستن آن در شرع و طب قدیم منع شده است ، و چون انواع بیابانى کاسنى آلودگى نداشته و در پرتو آفتاب پرورش پیدا مى کند برگهاى تازه آن را مى توان ناشسته خورد

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو
 

برچسب هاي اين مطلب :گیاهان دارویی
و برچسب هاي اين مطلب :سلامت در اسلام
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  خواص گیاه دارویی غان (White Birch)

غان درختی زیباست که ارتفاع آن تا 30 متر می رسد. عمر آن حدود 100 سال است و به صورت خودرو در جنگلهای چالوس می روید.

برگهای درخت غان به شکل لوزی، نوک تیز و دندانه دار است. میوه آن به صورت شاتوت دراز می باشد. پوست، تنه و شیره این درخت مصارف طبی دارد.

آب یا شیره درخت غان خواص فراوانی دارد و برای از بین بردن لکه های پوستی و بیماری های پوستی مناسب است. ناراحتی های مثانه را از بین برده و بهترین دارو برای نقرس است.

http://www.daressalam.persianblog.ir

برگ و پوست درخت غان خون را تصفیه می کند. تب بر و عرق آور می باشد و برای گریپ و سرماخوردگی و هضم غذا مفید است. سرگیجه و سردرد را برطرف کرده و از جوشانده آن برای شستشوی زخمها استفاده می شود، همچنین جوشانده این گیاه برای اگزما نیز مفید است.

اگر پای شما زیاد عرق می کند بهتر است هر روز پایتان را در جوشانده برگ و پوست درخت غان قرار دهید. برای تهیه جوشانده برگ درخت غان می توانید مقدار 200 گرم برگ و جوانه درخت را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید آرام بجوشد تا مقدار آن به نصف برسد و نیم ساعت قبل از هر غذا میل نمایید.

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

برچسب هاي اين مطلب :گیاهان دارویی
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  آموزش کمک های اولیه (جابه‌جا کردن‌ بیمار )

تا رسیدن‌ کمک‌های‌ پزشکی‌ باید وضعیت‌ مصدومان‌ را به‌ همان‌ صورتی‌ که‌ آنها را پیدا کرده‌اید، حفظ‌ کنید. تنها در صورتی‌ باید مصدوم‌ را جابه‌جا کنید که‌ وی‌ در معرض‌ خطر فوری‌ باشد و حتی‌ در این‌ شرایط‌، نزدیک‌ شدن‌ به‌ مصدوم‌ نباید برای‌ شما خطرآفرین‌ باشد .

توجه !

تا زمانی‌ که‌ یک‌ وضعیت‌ اورژانس‌ پیش‌ آید که‌ لازم‌ باشد شما وارد عمل‌ شوید، مصدوم‌ را جابه‌جا نکنید.

وضعیت صحیح بدن

مروری بر آناتومی

کمربند شانه روی دنده ها قرار دارد و توسط مهره های پشت که زیر آن است محافظت می شود . بازوها به آن متصل هستند و از کمربند شانه آویزانند. موقعیکه شخص راست می ایستد مهره های تحمل کننده وزن مخصوص بدن روی یکدیگر قرار میگیرند و روی ساکروم ردیف می شوند . ساکروم علاوه بر تحمل وزن ستون مهره ها جزئی از کمربند لگنی نیز می باشد.

موقعیکه شخص راست می ایستد وزن هر چیزی که بلند می کند و با دستها حمل می کند روی کمربند شانه ، ستون مهره های زیر آن ، لگن و سپس پاها   وارد می شود. هنگام بلند کردن اگر کمربند شانه در راستای لگن و دستها نزدیک پاها قرار گیرد ، نیرو ،‌در یک خط کاملا مستقیم رو به پایین مهره ها که محکم در ستون مهره ها روی هم قرار گرفته اند وارد می شود .

بنابراین ،‌اگر هنگام بلند کردن اشیاءپشت بدن خم نشود و در وضعیت مستقیم قرار بگیرد ، فشار کمی روی عضلات و رباط ها ی نگهدارنده ستون مهره ای وارد می شود ،‌ و بدین ترتیب وزن زیادی را میتوان بدون آسیب به کمر، بلند و جابجا کرد . با این حال ،‌اگر با پشت خم چیزی را بلندکنید و یاحتی اگر راست بایستید ولی از قسمت لگن خیلی به جلو خم شوید ممکن است به کمر خود آسیب برسانید .

اگر چیزی را بردارید در حالی که پشتتان خمیده است ممکن است آسیب ببینید ، زیرا نیروی بلند کردن بیشتر به عرض تا به پایین ستون مهره ها وارد می شود . هنگامی که این اتفاق می افتد ، عضلات پشت ، بجای مهره ها از بلند کردن حمایت می کنند . 

 (مهارتهای عملی)

 1- پشت خود را در راستای مستقیم و طبیعی خود محکم کنید . از ماهیچه های شکمی خود برای قفل کردن آن استفاده کنید در حالی که کمی به سمت داخل انحنا دارد .

2- پاهایتان را 40-35 سانتی متر از هم بازکنید و زانو بزنید تا تنه و بازوهایتان پایین تر بیایند .

 3- با بازوهایی که در هر دو طرف بدن به پایین کشیده شده ،‌برانکار چرخدار یا تخته پشت را بگیرید طوری که کف دستهایتان به سمت بالا باشد طوری که دستهای شما تقریباً‌ مجاور قسمت قدامی تنه شما قرار گیرد .

 4- وضعیت و حالت خود را تنظیم کنید تا جسم طوری قرار گیرد که وزن آن به طور مساوی به هر دو بازو منتقل شود . (مرحله 1)

 5- اگر لازم است ،‌ دوباره وضعیت پاهایتان را تنظیم کنید طوری که در حدود 40-35 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند و یک پا کمی جلوتر قرار گیرد و بچرخید تا اینکه شما و مرکز ثقل تان درست بین آنها قرار گیرد . اطمینان حاصل کنید که شی‌ء‌بین دو پای شما قرار دارد ،‌پاهایتان را صاف نگه دارید و وزنتان را به طرف پاشنه پاها و یا درست پشت آنها توزیع کنید (مرحله 2)

 6- با بازوهایی که به طرف پایین کشیده شده و با راست کردن پاها تا زمانی که کاملا بایستید جسم

را بلند کنید . اطمینان حاصل کنید که پشتتان در راستای مستقیم قرار دارد و قسمت فوقانی تنه شما قبل از مفصل هیپ بالا می آید . (مرحله 3)

خطرات جابه‌جایی‌ بیمار

پیش‌ از آنکه‌ به‌ جابه‌جایی‌ مصدوم‌ فکر کنید باید تصمیم‌ بگیرید که‌ آیا این‌ شخص‌ در معرض‌ خطر فوری‌ هست‌ و نیاز به‌ جابه‌جایی‌ دارد یا خیر. اگر یقین‌ دارید که‌ جابه‌جا کردن‌ مصدوم‌، ضروری‌ است‌، باید نیروهای‌ کمکی‌ و تجهیزات‌ موجود را بررسی‌ کرده‌، ارزیابی‌ کنید که‌ انجام‌ این‌ عمل‌ تا چه‌ اندازه‌ می‌تواند مشکل‌ باشد. موارد زیر را را در نظر بگیرید:
- آیا این‌ عمل‌ واقعاً ضروری‌ است‌؟ معمولاً می‌توانید مصدوم‌ را در همان‌ وضعیتی‌ که‌ یافته‌اید، ارزیابی‌ و درمان‌ کنید.
- در صورتی‌ که‌ جابه‌جا کردن‌ مصدوم‌ واجب‌ است‌، آیا مصدوم‌ خودش‌ می‌تواند حرکت‌ کند؟ اگر مصدوم‌ احساس‌ می‌کند که‌ می‌تواند این‌ کار را انجام‌ دهد، از وی‌ بخواهید که‌ چنین‌ کند؛ همچنین‌، با استفاده‌ از درایت‌ خود به‌ ارزیابی‌ وضعیت‌ مصدوم‌ بپردازید.
- وزن‌ و اندازه‌ مصدوم‌ چقدر است‌؟
- مصدوم‌ چه‌ آسیب‌هایی‌ دارد و آیا جابه‌جایی‌ ممکن‌ است‌ وضعیت‌ وی‌ را وخیم‌تر کند؟
- چه‌ کسی‌ برای‌ کمک‌ در جابه‌جایی‌ در دسترس‌ است‌؟ آیا شما و سایر امدادگران‌ به‌طور مناسب‌ آموزش‌ دیده‌اید و از آمادگی‌ جسمانی‌ برخوردار هستید؟
- آیا برای‌ ورود به‌ محل‌، مجبور به‌ استفاده‌ از تجهیزات‌ محافظی‌ هستید و آیا به‌ چنین‌ تجهیزاتی‌ دسترسی‌ دارید؟
- آیا هیچ‌گونه‌ تجهیزاتی‌ برای‌ تسهیل‌ امر جابه‌جایی‌ مصدوم‌ در اختیار دارید؟ آیا به‌ همه‌ وسایل‌ مورد نیاز دسترسی‌ دارید؟
- آیا برای‌ انجام‌ عمل‌ انتقال‌، فضای‌ کافی‌ در اطراف‌ مصدوم‌ وجود دارد؟
- همراه‌ با مصدوم‌ از روی‌ چه‌ نوع‌ زمینی‌ عبور خواهید کرد؟

مورد خاص‌ وضعیت‌های‌ اورژانس‌

چهار وضعیت‌ اورژانس‌ وجود دارد که‌ در این‌ موارد، مصدوم‌ را باید به‌ سرعت‌ از خطر دور ساخت‌. این‌ کار را تنها در صورتی‌ انجام‌ دهید که‌ مطمئن‌ هستید خود را به‌ خطر نخواهید انداخت‌ و نیز آموزش‌های‌ مناسب‌ را پشت‌ سر گذاشته‌اید و به‌ تجهیزات‌ کافی‌ دسترسی‌ دارید. اگر به‌ این‌ منابع‌ دسترسی‌ ندارید، باید به‌ جای‌ تلاش‌ برای‌ نجات‌ جان‌ مصدوم‌ به‌ تنهایی‌، با گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ تماس‌ بگیرید. وضعیت‌های‌ اورژانس‌ به‌ شرح‌ زیر هستند:
- زمانی‌ که‌ مصدوم‌ در داخل‌ آب‌ و در معرض‌ خطر فوری‌ غرق‌ شدن‌ است.
- زمانی‌ که‌ مصدوم‌ در محلی‌ است‌ که‌ دچار آتش‌ سوزی‌ شده‌ یا پر از دود است.
- زمانی‌ که‌ مصدوم‌ در معرض‌ خطر ناشی‌ از بمب‌ یا اسلحه‌ گرم‌ است‌.
- زمانی‌ که‌ مصدوم‌ در داخل‌ یا نزدیک‌ به‌ یک‌ ساختمان‌ یا هر چیز در حال‌ فرو ریختن‌ است‌. سرعت‌ پاسخ‌ شما وابسته‌ به‌ میزان‌ خطر است‌، اما حتی‌ در وضعیت‌های‌ فوق‌ هم‌ ممکن‌ است‌ برای‌ طراحی‌ نحوه‌ انتقال‌ مصدوم‌ به‌ طور صحیح‌ و بی‌خطر، زمان‌ کافی‌ در اختیار داشته‌ باشید.

نحوه‌ کمک‌ رساندن‌ بی‌خطر به‌ مصدوم‌

در صورتی‌ که‌ مجبور هستید به‌ یک‌ مصدوم‌ کمک‌ کنید یا وی‌ را جابه‌جا کنید، باید نسبت‌ به‌ خطرهایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ در پی‌ استفاده‌ از روش‌های‌ ناصحیح‌ بروز کنند، آگاهی‌ داشته‌ باشید. (همیشه‌) این‌ احتمال‌ وجود دارد که‌ شما وضعیت‌ مصدوم‌ را وخیم‌تر کنید و یا خودتان‌ یا سایر امدادگران‌ نیز دچار آسیب‌ شوید. همواره‌ باید زمانی‌ را برای‌ طراحی‌ دقیق‌ عملیات‌ به‌ منظور به‌ حداقل‌ رساندن‌ این‌گونه‌ خطرها، اختصاص‌ دهید.

قوانین حمل بیمار روی برانکار

- از وزنی که باید بلند کنید و میزان توانایی افراد گروهتان آگاه باشید .

 - حرکات خود را با دیگر اعضای تیمی که با آنها مدام درارتباط هستید هماهنگ کنید

 - بدن خود را درهنگام حمل بیمار نچرخانید .

 - وزنی را که حمل میکنید تا حد ممکن نزدیک به بدن خود نگاه دارید در حالی که پشت خود را در راستای مستقیم نگاه داشته اید .

مطمئن شوید که از قسمت مفصل ران خم و راست می شوید نه از کمر و زانوهای خود را در حالی که کمر در راستای مستقیم خود قرار دارد و خم نشده است‌ ، خم کنید .

http://www.daressalam.persianblog.ir

راهکارهای‌ حفظ‌ ایمنی‌

برای‌ اطمینان‌ از شرایط‌ ایمنی‌، گام‌های‌ زیر را طی‌ کنید:
- روشی‌ را انتخاب‌ کنید که‌ متناسب‌ با موقعیت‌، وضعیت‌ مصدوم‌ و میزان‌ نیروهای‌ کمکی‌ و تجهیزات‌ در دسترس‌ شما است‌.
- گروهی‌ کار کنید و یک‌ نفر را مسؤول‌ هماهنگ‌ کردن‌ جابه‌جایی‌ کنید. اطمینان‌ حاصل‌ کنید که‌ اعضای‌ گروه‌ نسبت‌ به‌ ترتیب‌ اقدامات‌ توجیه‌ هستند.
- تجهیزات‌ موجود را آماده‌ کنید و دقت‌ کنید که‌ اعضای‌ گروه‌ و تجهیزات‌ قبل‌ از آغاز عملیات‌، در جای‌ خود حاضر باشند.
- همیشه‌ روش‌ صحیح‌ را به‌ کار بگیرید تا از آسیب‌ رساندن‌ به‌ مصدوم‌، خودتان‌ و سایر امدادگران‌ دوری‌ کرده‌ باشید.
- سعی‌ کنید ایمنی‌ و راحتی‌ مصدوم‌، خود و سایر امدادگران‌ را در طول‌ جابه‌جایی‌ حفظ‌ کنید.
- همیشه‌ در مورد اقدامی‌ که‌ می‌خواهید به‌ انجام‌ برسانید، به‌ مصدوم‌ توضیح‌ دهید و وی‌ را تشویق‌ کنید که‌ تا حد امکان‌ همکاری‌ کند.

روش‌های‌ عملی‌ برای‌ جابه‌جایی‌ و نقل‌ و انتقال‌

روشی‌ که‌ برای‌ کمک‌ به‌ مصدوم‌ به‌ کار می‌برید، برحسب‌ موقعیت‌، وضعیت‌ مصدوم‌ و این‌ که‌ آیا به‌ نیروهای‌ امدادی‌ یا تجهیزات‌ کافی‌ دسترسی‌ دارید یا خیر، فرق‌ می‌کند. همیشه‌ برنامه‌ دقیقی‌ برای‌ جابه‌جایی‌ طراحی‌ کنید و اطمینان‌ حاصل‌ کنید که‌ مصدوم‌ و امدادگران‌ برای‌ عملیات‌ جابه‌جایی‌ آمادگی‌ دارند. هنگام‌ جابه‌جایی‌ یا کمک‌رسانی‌ به‌ مصدوم‌، رعایت‌ ترتیب‌ اقدمات‌ زیر به‌ حفظ‌ ایمنی‌ و راحتی‌ تمام‌ افراد کمک‌ خواهد کرد:
- تا حد امکان‌ خود را در موقعیتی‌ نزدیک‌ به‌ بدن‌ مصدوم‌ قرار دهید.
- با باز کردن‌ پاهای‌ خود به‌ اندازه‌ عرض‌ شانه‌، تکیه‌گاه‌ خود را محکم‌ کنید با بتوانید تعادل‌تان‌ را حفظ‌ کنید.
- در تمام‌ لحظات‌ در طول‌ عملیات‌، موقعیت‌ مناسب‌ خود را حفظ‌ کنید.
- یکنواخت‌ و روان‌ حرکت‌ کنید. برای‌ تأمین‌ نیروی‌ لازم‌ برای‌ جابه‌جایی‌، قوی‌ترین‌ عضلات‌ اندام‌های‌ پایین‌ و بالایی‌ خود را به‌ کار بگیرید.

همکاری‌ با گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌

گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ ممکن‌ است‌ از شما به‌ عنوان‌ یک‌ ارایه‌کننده‌ کمک‌های‌ اولیه‌ درخواست‌ کند تا در انتقال‌ مصدوم‌ با استفاده‌ از تجهیزات‌ تخصصی‌ کمک‌ کنید. همواره‌ اجزای‌ روش‌های‌ عملی‌ مناسب‌ را (که‌ در بالا به‌ آنها اشاره‌ شد) به‌ کار بگیرید. البته‌ وقتی‌ به‌عنوان‌ بخشی‌ از گروه‌ خدمات‌ اورژانس‌ مشغول‌ به‌ امدادرسانی‌ هستید، همیشه‌ باید از دستوراتی‌ که‌ توسط‌ گروه‌ صادر می‌شود، پیروی‌ کنید. در مواقعی‌ که‌ از طریق‌ هلی‌کوپتر به‌ مصدوم‌ امدادرسانی‌ می‌شود، چند «اصل‌ حفظ‌ ایمنی‌ زمین‌ (محل‌ فرود)» باید رعایت‌ شود. وظیفه‌ اصلی‌ شما، کنترل‌ کردن‌ ناظران‌ است‌. اطمینان‌ حاصل‌ کنید که‌ تمام‌ افراد حداقل‌ ۵۰ متر از محل‌ فاصله‌ گرفته‌اند و هیچ‌کس‌ سیگار نمی‌کشد. در زمان‌ فرود هلی‌کوپتر، زانو بزنید تا از پره‌های‌ چرخان‌ آن‌ کاملاً دور باشید. پس‌ از فرود هلی‌کوپتر، به‌ آن‌ نزدیک‌ نشوید و صبر کنید تا یکی‌ از اعضای‌ گروه‌ به‌ دیدن‌ شما بیاید. تا زمانی‌ که‌ پایک‌های‌ فرود هلی‌کوپتر به‌ زمین‌ نرسیده‌، به‌ آنها دست‌ نزنید؛ این‌ پایک‌ها تا زمانی‌ که‌ در تماس‌ زمین‌ قرار نگیرند، بار الکتریکی‌ ساکن‌ دارند. 

مرور کلی

نکتة مهم و کلیدی درهنگام بلند کردن این است که پشت خود را در حالت راست و قفل شده نگه دارید و ازچرخیدن خودداری کنید تا زمانیکه پشت شما در حالت مستقیم قفل شده است می توانید بارهای زیادی را بدون آسیب به پشتتان بلند کنید .

بلند کردن صحیح ،‌ ایمن ترین و کارآترین روش بلند کردن است . ایمنی شما ،‌ همکاران و بیمار بستگی به استفاده درست از تکنیک های بلند کردن و نگه داشتن صحیح وسیله ‌در هنگام حمل آن دارد . اگر به درستی وسیله را نگیرید ، نمی توانید سهم وزن خود را تحمل کنید یا ممکن است وسیله از یکی از دستها و یا هر دو دست رها شود و باعث آسیب قسمت تحتانی پشت خود و یا همکارانتان شوید .

همیشه بهتر است که بیمار را روی وسیله ای حمل کنید که روی زمین غلتانده می شود . با این وجود ،‌ اگر وسیله چرخدار دردسترس نیست ،‌باید دستورالعمل های خاصی را در رابطه با حمل بیمار روی برانکار بدانید و به آن عمل کنید . باید دائماً حرکتتان را با اعضای دیگر تیم هماهنگ کنید و با آنها ارتباط کلامی داشته باشید.

هنگام بلند کردن یک برانکار چرخدار باید شما و گروه از تکنیک های بلند کردن صحیح استفاده کنید . شما و گروهتان باید قدرت و قد تقریباً‌ یکسانی داشته باشید .

اگر بک بورد یا برانکار چرخداری را به بالا یا پایین پله ها می برید باید بیمار را به منظور جلوگیری از لیز خوردن روی آن ثابت کنید . باید ابتدا قسمت انتهای برانکار یا بک بورد را ببرید طوری که سر بیمار بالا تر از پایش قرار گیرد .

راهنمایی و دستورها قسمت مهمی از بلند کردن و حمل ایمن هستند . شما و گروهتان باید حرکاتی که قرار است اجرا شود را بدانید و هماهنگ با هم عمل کنید . سر گروه مسئول هماهنگی حرکت ها است .

باید سعی کنید که ازچهار ناجی هر زمان که ممکن است استفاده کنید . همچنین باید بدانید که چقدرمی توانید به راحتی و ایمنی بلند کنید و بیش از این اندازه چیزی را بلند نکنید . اگر وزن ، بیش از توانایی شماست نیروی کمکی را بطلبید .

حرکات بدنی یکسانی (‌هنگام بلند کردن حمل بیمار ) برای حالتهای کشیدن و گرفتن بیمار استفاده می شود . پشتتان را به حالت قفل شده و راست نگه د ارید و از چرخیدن خودداری کنید . هنگامی که دست خود را به بالای سرتان برای گرفتن بیمار می برید سعی کنید پشتتان را خیلی نکشید .

معمولا‌ً باید هنگام استفاده از «حرکت دادن فوری بیمار» ،‌او را به حداقل حرکت دادن و بلند کردن و به حالت منظم ،‌برنامه ریزی شده و آرام حرکت دهید . گاهی اوقات ،‌مجبورید بیمار را با استفاده از «حرکت فوری» قبل از انجام ارزیابی ودرمان حرکت دهید . اگر بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری ،‌تهویة‌ناکافی یا شوک است یا در شرایط جوی بسیار نامساعد قرار دارد ،‌باید از حرکت فوری استفاده کنید .

برانکار چرخدار آمبولانس معمولترین وسیله برای حرکت دادن و انتقال بیماران است . دیگر وسایل که برای حمل و بلند کردن استفاده می شوند شامل برانکارهای پرتابل ،‌انعطاف پذیر ،‌بک بورد ها ،‌برانکارهای سبدی (تختة‌ استوک) ، برانکارهای اسکوپ و صندلی پله هستند .

هر موقع که بیماری را حرکت می دهید باید دقت بسیاری کنید تا بیمار ،‌شما و همکارانتان آسیب نبینند . شما بوسیلة آموزش و تمرین ،‌مهارتهای تکنیکیِ آماده سازی و بکارگیری را خواهید آموخت . همچنین آموزش و تمرین برای استفاده از همة‌وسایلی که در دسترس شماست هم لازم است . باید گاهی اوقات هر تکنیک را با تیم خود تمرین کنید تا بتوانید به سرعت و با ایمنی و به طور کار آمد هر وسیله را حرکت دهید .

منبع: سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

برچسب هاي اين مطلب :کمک های اولیه
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  شرح وظایف سرپرستار

سرپرستار مرکز آموزشی بهداشتی ، درمانی و توانبخشی پرستاری است که اداره کارکنان پرستاری ، تجهیزات و ارائه خدمات پرستاری یک واحد را برعهده دارد . وظایف سرپرستار مرکز ( بهداشتی ، درمانی و توانبخشی ) براساس اصول مدیریت و با تکیه بر رعایت منشور حقوق مددجو و مبتنی بر فرآیند پرستاری و استانداردهای مراقبتی بشرح ذیل می باشد : بشرح زیل است :
الف – جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی :
1- بررسی وضعیت موجود در واحد تحت نظارت بمنظور تعیین مشکلات مرتبط با ارائه خدمات و کیفیت مراقبت
2- تعیین خط مشی جهت واحد مربوطه در راستای اهداف کلی
3- برنامه ریزی در جهت اجرای استانداردهای مراقبتی
4- تنظیم برنامه کار کارکنان تحت نظارت در شیفت های مختلف
5- تعیین وظایف کارکنان تحت نظارت ( تقسیم کار )
6- برنامه ریزی جهت ثبت و ارائه گزارش کامل از وضعیت هر بیمار / مددجو در هر شیفت بر بالین بیمار
7- برنامه ریزی جهت آگاه سازی کارکنان پرستاری جدیدالورود به مقررات اداری ، استانداردهای مراقبتی و شناخت کامل نسبت به واحد از نظر محیط فیزیکی ، وسایل تجهیزات و آشنایی با سایر قسمت های مرکز
8- برنامه ریزی جهت آموزش به مددجویان / بیماران ، خانواده و ... ( مراقبت از خود و توانبخشی و ... )
9- پیش بینی نیازهای واحد مربوطه از نظر امکانات ، تجهیزات موجود و لوازم مصرفی و پیگیری جهت تامین آن
10- برنامه ریزی جهت تحویل و تحول تجهیزات واحد مربوطه در هر شیفت کاری
11- برنامه ریزی جهت کنترل عملکرد تجهیزات مورد استفاده در بخش در هر شیفت
ب – سازماندهی :
12- تشکیل جلسات گروهی و جلب مشارکت کارکنان در جهت حل مشکلات واحد مربوطه ( کارکنان ، مددجویان / بیماران و ... )
13- توجه به نیازهای کارکنان ، ایجاد انگیزه جهت افزایش رضایت شغلی
14- برقراری حسن تفاهم بین کارکنان واحد مربوطه و سایر واحدها

http://www.daressalam.persianblog.ir


15- انجام مراقبت های پرستاری در مواقع اورژانس
16- ایجاد هماهنگی و همکاری بین کادر پرستاری و سایر واحدها
17- شرکت در جلسات مدیران و ارائه نیازهای کارکنان ، مددجویان / بیماران و پیشنهاد جهت بهبود وضعیت
18- همراهی با پزشک به هنگام ویزیت بیماران و ارائه گزارش لازم
19- ثبت و گزارش کلیه امور واحدهای مربوطه به مسئولین ذی ربط ( شامل : درخواست ها ، وقایع غیرمترقبه حوادث ، کمبودها و نقایص ، نیازها و ... )
20- مشارکت و همکاری در برنامه های آموزش ضمن خدمت ، بازآموزی و ... کارکنان
21- مشارکت و همکاری در آموزش دانشجویان پرستاری و سایر کارآموزان در واحد مربوطه
22- مشارکت و همکاری در پژوهش ها و تحقیقات کاربردی پرستاری
برپایی کنفرانس های داخلی جهت افزایش سطح دانش و مهارت حرفه ای پرستاران
ج – هدایت و رهبری : کنترل هدایت و ارزشیابی
23- کنترل حضور و غیاب پرسنل تحت سرپرستی
24- تکمیل فرم ارزشیابی مصوبه کارکنان جهت پرسنل تحت سرپرستی
25- ارزشیابی مستمر خدمات ارائه شده توسط کادر تحت سرپرستی از طریق : بررسی رضایتمندی مددجویان ، همکاران با ابزار مناسب ( مشاهده ، چک لیست و ... )
26- نظارت و ارزشیابی مستمر بر رعایت معیارهای رفتار شغلی و اخلاقی کارکنان و انطباق امور پزشکی با موازین شرع مقدس ارزشیابی اثربخشی آموزش های داده شده به کارکنان ، مددجویان / بیماران ، خانواده و دانشجویان ...
27- کنترل و پیگیری ثبت و اجرای دستورات پزشک و نظارت بر اجرای آن
28- مشارکت و همکاری با کمیته های بیماران بنا بر صلاحدید سرپرست مربوطه
29- نظارت بر حسن اجرای تعرفه های پرستاری
30- نظارت مستمر بر اقدامات ضروری بمنظور پیشگیری از عفونت ها
31- همراهی و ارائه گزارش دقیق هنگام بازدید مسئولین مافوق
32- نظارت بر حسن اجرای کلیه خدمات پرستاری در واحد مربوطه

منبع: پایگاه دفتر حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برچسب هاي اين مطلب :مسائل پرستاری
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  سلامت در کلام امام و رهبری

http://www.daressalam.persianblog.ir

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، در دیدار جمع‌ زیادی‌ از خواهران‌ و برادران‌ پرستار و مددکار با ایشان‌، که‌ به‌ مناسبت‌ ولادت‌ با سعادت‌ حضرت‌ زینب‌ کبری‌ (س‌) و روز پرستار انجام‌ شد، طی‌ سخنانی‌ شغل‌ پرستاری‌ را به‌ لحاظ ماهیت‌ معنوی‌ آن‌، ارزشمند و مقدس‌ خواندند و از زینب‌ کبری‌ (س‌) به‌ عنوان‌ الگوی‌ مجسم‌ و شاخص‌ برای‌ جامعه‌ اسلامی‌ بویژه‌ زنان‌ مسلمان‌ نام‌ بردند.

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با ابراز قدردانی‌ و تکریم‌ نسبت‌ به‌ جامعه‌ پرستاران‌ کشور فرمودند: طبیعت‌ حرفه‌ مقدس‌ پرستاری‌، مدد رسانی‌ به‌ بیماران‌ و دست‌ گیری‌ از افراد نیازمند و محتاج‌ کمک‌ است‌ و این‌ مهم‌ از نظر اسلام‌، بسیار ارزشمند محسوب‌ می‌شود. خدمات‌ پرستاران‌ به‌ مجروحان‌ دوران‌ دفاع‌ مقدس‌ نیز یک‌ نقطه‌ درخشان‌ دیگر است‌ و جامعه‌ پرستاری‌ کشور می‌تواند به‌ خدمات‌ خود ببالد. روح‌ تعاون‌ و کمک‌ و دست‌ گیری‌ از نیازمندان‌، یک‌ روش‌ اسلامی‌ است‌ که‌ باید روز به‌ روز در جامعه‌ تقویت‌ شود.

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ شخصیت‌ با عظمت‌ و برجسته‌ حضرت‌ زینب‌ (س‌) را الگویی‌ برای‌ قهرمانان‌ تاریخی‌، دانشمندان‌ بزرگ‌ و رهبران‌ جوامع‌ بشری‌ دانستند و فرمودند: فاطمه‌ زهرا (س‌) برترین‌ نمونه‌ مجسم‌ برای‌ زن‌ مسلمان‌ است‌ و متفکرین‌، گویندگان‌ مذهبی‌ و دانشمندان‌ باید با بیان‌ و قلم‌ خود، ابعاد وجودی‌ و شخصیت‌ این‌ بانوی‌ بزرگ‌ آفرینش‌ را هر چه‌ بهتر و بیشتر ترسیم‌ و تبیین‌ کنند. دختر آن‌ حضرت‌، زینب‌ کبری‌ نیز الگوی‌ دیگری‌ است‌ که‌ در ابعادی‌ جدید نقش‌ یک‌ زن‌ ممتاز را در خاندان‌ پیامبر (ص‌) به‌ بهترین‌ وجه‌ ایفا کرده‌ است‌.

شخصیت‌ آن‌ بزرگوار قبل‌ از حادثه‌ کربلا و در مدینه‌، بسیار برجسته‌ و معروف‌ و ممتاز بود و به‌ لحاظ علمی‌، معنوی‌، اخلاقی‌، تقوایی‌، پاکدامنی‌ و طهارت‌ برای‌ زنان‌ مسلمان‌، قابل‌ تبعیت‌ و پیروی‌ محسوب‌ می‌شد.

رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با اشاره‌ به‌ ویژگیهای‌ شاخص‌ زینب‌ کبری‌ (س‌) فرمودند: زن‌ مسلمان‌ برای‌ انجام‌ تمامی‌ وظایف‌ مهمی‌ که‌ یک‌ زن‌ می‌تواند انجام‌ دهد، باید از حضرت‌ زینب‌ (س‌) تعلیم‌ بگیرد. طهارت‌ و تقوا که‌ بزرگترین‌ خصوصیت‌ یک‌ زن‌ است‌، اهمیت‌ دادن‌ به‌ ارزشهای‌ اصیل‌ بیش‌ از هر چیز دیگری‌ در زندگی‌، توجه‌ به‌ علم‌ و معرفت‌، انجام‌ فعالیتهای‌ سیاسی‌ و امداد رسانی‌ به‌ انسانها و کیفیت‌ دادن‌ به‌ محیط خانه‌ و خانواده‌ از ویژگیهای‌ زینب‌ کبری‌ (س‌) محسوب‌ می‌شود و زن‌ مسلمان‌ از درون‌ خانواده‌ تا درون‌ جامعه‌ و تا مسائل‌ علمی‌ و سیاسی‌ و ارزشهای‌ اخلاقی‌ و نیز نشان‌ دادن‌ منشهای‌ بزرگ‌ انقلابی‌ می‌تواند به‌ زندگی‌ آن‌ حضرت‌، تأسی‌ جوید. حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ از بنای‌ مستحکم‌ خانواده‌ در جامعه‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ عنوان‌ یک‌ نعمت‌ بزرگ‌ یاد کردند و فرمودند: در جوامع‌ غربی‌، محیط خانواده‌ در معرض‌ تهدید است‌ و زنان‌ و مردان‌ و کودکان‌ از تبعات‌ ویرانگر فروپاشی‌ بنیان‌ خانواده‌، عمیقا رنج‌ می‌برند. دستگاهها و شبکه‌های‌ صهیونیستی‌ و عناصری‌ که‌ تنها در صدد تأمین‌ منافع‌ مادی‌ خود هستند، مردان‌ و زنان‌ را به‌ مسائل‌ پوچ‌ و خیالی‌، نظیر آرایشها و لباس‌ پوشیدنها و تفاخر بر سر آن‌، سرگرم‌ کرده‌اند اما خوشبختانه‌ زنان‌ مسلمان‌ ایران‌ که‌ نقش‌ مهمی‌ را در دوران‌ انقلاب‌ و جنگ‌ تحمیلی‌ ایفا کرده‌اند، به‌ این‌ گونه‌ مسائل‌ بیهوده‌ و پوچ‌ بی‌توجه‌ هستند و به‌ آن‌ اهمیت‌ نمی‌دهند.

رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ جایگاه‌ زنان‌ مسلمان‌ ایران‌ در صفوف‌ مقدم‌ مبارزه‌ اشاره‌ کردند و فرمودند: مادران‌ و همسران‌ شهدا، ایثارگران‌ و رزمندگان‌، جلوه‌های‌ درخشانی‌ از زن‌ مسلمان‌ را به‌ جهان‌ نشان‌ دادند و این‌ همان‌ حقیقتی‌ است‌ که‌ دشمنان‌ اسلام‌ از آن‌ واهمه‌ دارند و بر همین‌ اساس‌، امروز تلاش‌ عظیمی‌ در حال‌ انجام‌ است‌ تا زنان‌ را در جامعه‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ غفلت‌ از اصالتها و ارزشهای‌ معنوی‌ دچار سازند.

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ رسالت‌ امروز زنان‌ مسلمان‌ و انقلابی‌ ایران‌ را، مبارزه‌ با تبلیغات‌ مغرضانه‌ رسانه‌های‌ خارجی‌ دانستند و در پایان‌ سخنانشان‌ فرمودند: اگر محیط خانواده‌ها به‌ برکت‌ وجود زن‌، محیط سالمی‌ باشد، جامعه‌ به‌ طور کامل‌ اصلاح‌ خواهد شد. زنان‌ در اصلاح‌ جامعه‌، نقش‌ بسیار برجسته‌ای‌ دارند و دشمنان‌ سعادت‌ انسانها نیز با آگاهی‌ از همین‌ امر، بر روی‌ این‌ مسأله‌ کار می‌کنند اما تردیدی‌ نیست‌ که‌ به‌ لطف‌ خداوند، الگوهای‌ زنان‌ جامعه‌ اسلامی‌، روز به‌ روز در نظرها برجسته‌تر شده‌ و از آنان‌ سرمشق‌ و تعلیم‌ گرفته‌ خواهد شد

دیدار جمع‌ زیادی‌ از خواهران‌ و برادران‌ پرستار و مددکار- ( 12/7/1374 )

منبع: پایگاه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

برچسب هاي اين مطلب :سلامت در کلام امام و رهبری
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  پیشگیری از افسردگی در نوجوانان

نوجوانانی که والدین افسرده دارند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به افسردگی هستند.

این عبارت اظهار نظر نهایی یک کارآزمایی بالینی گسترده و طولانی برای شناسایی عوامل خطر بروز افسردگی و اندازه گیری میزان مواجهه افراد با این عوامل معین در دوران های متفاوت زندگی بود. اما نکته قابل توجه در این پژوهش نه تنها در بررسی عوامل بروز بیماری بلکه در ارائه راهی عملی به منظور پیشگیری از ظهور بیماری در نوجوانانی است که خواه و ناخواه مواجهه با این عامل یعنی زندگی و رشد در خانواده ای با والدین افسرده را درپیشینه خود داشته اند. پژوهشگران می گویند یک برنامه جامع آموزش مهارتهای شناختی-رفتاری شامل مهارت واقع بینی، حل مسئله و کنترل خشم به شکل مؤثری ازایجاد بیماری در فرد مستعد جلوگیری خواهد کرد. مجله جامعه پزشکی آمریکا ضمن انتشار این مقاله مدعی شد، برنامه کنترل و پیشگیری زمانی موفق خواهد بود که در زمان شروع کار گروهی آموزش نوجوانان، مادر و پدر وی پیشابیش تحت درمان افسردگی قرارگرفته باشند و در وضعیت روانی مناسبی به سر ببرند. به گفته جودی گاربر، استاد روانشناسی و پرورش ذهن در دانشگاه وندربیلت وجان وایزاستاد دانشگاه هاروارد احتمال ابتلأ افسردگی نوجوان در چنین خانواده ای را یافته جدیدی نمی داننداما معتقدند شناخت این سابقه فامیلی کمک شایانی به انتخاب فرد مناسبی که از برنامه پیشگیری بیشترین سود را خواهد برد می نماید. برای ارتباط وضعیت خلقی روانی والدین و میزان موفقیت پیشگیری از افسردگی در فرزندان آنان عوامل بسیاری برشمرده شده است که از بین آنها ۳ دلیل زیر موجه تر به نظر می رسند. نخست استعداد ژنتیکی ابتلأ و درمان پذیری که موجب خواهد شد فرزند پدر و مادر درمان پذیر به سهولت بیشتری قابل پیشگیری باشند، ثانیأ اینکه زندگی درکنار پدر ومادر افسرده بسیار سخت و طاقت فرساست وبه کودک یا نوجوان احساس تقصیر وگناه القأ می کند و سر آخر آنکه الگوی رفتاری فرزندان رفتار پدر و مادر است و طبیعتأ مقاومت به تغییر رفتارهای درمانی نیز قابل انتقال است. اعتبار علمی بالای این مطالعه که در ایالت های ماساچوست، تنسی، پنسیلوانیا واورگان برگزار شده بود علاوه بر طراحی مناسب بواسطه انتخاب کاملأ تصادفی نمونه های مورد مطالعه وزمان طولانی پیگیری تأمین شده بود و بدین دلیل یکی از معتبرترین ها در نوع خود به شمار می رود. ۳۱۶ نوجوان۱۳ تا ۱۷ ساله در این ۴ ایالت با شرایط معین سابقه افسردگی والدین، انتخاب و به ۲ گروه مساوی تقسیم شدند.

http://www.daressalam.persianblog.ir

گروه اول مراقبت های روتین و معمول سلامت روان وپیشگیری از افسردگی را دریافت کرده و گروه دیگر علاوه بر آن تحت آموزش های ۹۰ دقیقه ای مهارت های زندگی، طی ۸ جلسه هفتگی که با ۶جلسه ماهیانه دیگر تکمیل می شد، قرار گرفتند. بر اساس تحلیل آماری اطلاعات به دست آمده در این پژوهش اختلاف واضحی بین دو گروه بررسی شده مشاهده شد که این اختلاف نشانگر تأثیر بی چون وچرای درمان افسردگی در زوج های دارای فرزند، به عنوان قدم اول در پیشگیری افسردگی نوجوانی است. آموزش مهارت های شناختی-رفتاری حتی بدون در نظر گرفتن وضعیت خلقی والدین تأثیر مثبت و محافظت کننده ای در قبال افسردگی نوجوانان ایفا می کند. این پژوهش خاطر نشان کرد، حدود یک سوم از نوجوانان گروه اول یا گروهی که مراقبت‌های معمول سلامت روان دریافت کرده بودند در طول مطالعه دچار افسردگی شدند و این در حالی بود که در گروه دیگر آموزش مهارتهای زندگی میزان بروز افسردگی را به یک پنجم شرکت کنندگان تقلیل داده بود. اما مقایسه تأثیر پیشگیری در زیر گروه ها واضح تر خود را نشان می داد. در گروهی که پدر و مادر غیر افسرده یا سالم به لحاظ ثبات خلقی-روانی داشتند ، در صورت شرکت در برنامه آموزش مهارت‌های شناختی-رفتاری یا آنچه عملأ مهارت های زندگی شمرده می شود، میزان بروز افسردگی به ۳۰% میزان بروز آن در گروه مراقبت روتین تقلیل می یافت. این در حالی است که در گروهی که درهنگام شروع مطالعه پدر یا مادرشان افسردگی داشتند، تأثیر آموزش مهارت های زندگی بسیار کمتر بود وتنها در حدود ۸% کاهش نشان می داد.

منبع: بخش توصیه های پزشکی سایت مرکز اطلاعات فنی ایران

برچسب هاي اين مطلب :سلامت روان
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد