صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  مرد بودن برای سلامت مضر است!!

حتما شما هم این خبر را شنیده‌اید که مرد بودن برای سلامتی مضر است! اما واقعا چرا آنها چنین نظری دارند؟

 

 بیشتر مردان کمتر به سلامت جسم و روان خود توجه می‌کنند.در حقیقت آنها با تصوری که از برتر بودن قوای خود دارند،همواره خود را همچون کوهی می‌پندارند که از پای نخواهد نشست.همین که مردان خود را در نقش‌های اجتماعی زنده و پویا می‌بینند و فکر می‌کنند که سالم هستند،به دنبال این تفکر کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و وقتی به دکتر می‌روند که بیماری آنها به مرحله حاد و جدی رسیده باشد.بیشتر مردان در برابر داشتن برنامه‌ای منظم به منظور انجام معاینه‌های پزشکی متداول، سرسری برخورد می‌کنند.

دراین باره گفتگویی انجام داده‌ایم با دکتر فرهاد فراهانی،روان‌شناس...

 

 آقای دکتر،به نظر شما این درست است که می‌گویند مرد بودن برای سلامت مضر است؟

(با خنده) بله،وقتی بیماری به سراغ مردان می‌آید،آنها برای درمان دچار نوعی ترس و نگرانی می‌شوند و گاهی از مراجعه به پزشک خجالت می‌کشند و احساس می‌کنند کمتر به کمک دیگران نیاز دارند. برخی از مردان معتقدند اگر بعضی بیماری‌ها را فراموش کرده و به اصطلاح به آن توجهی نکنند، خودشان دور می‌شوند.بیشتر مشکلات بهداشتی مسایل ساده‌ای هستند و به راحتی درمان می‌شوند،در غیر این صورت برای درمان آن مشکلات زیادی به وجود می‌آید.آنهایی که دیدگاه سنتی نسبت به جنس خود دارند،فکر می‌کنند مردها باید قوی باشند و نقش حامی داشته و نباید بیماری و یا مشکلات خود را بیان کنند.پزشکان معتقدند هرچه‌ قدر زنان به سلامت خود اهمیت می‌دهند، مردان نسبت به سلامت خودشان سهل‌انگار و بی ‌توجه‌اند.حتما شما هم در اطرافیان‌تان مردانی را دیده‌اید که وقتی بیمار می‌شوند،دکتر نمی‌روند و اگر هم بروند،زمانی می‌روند که بیماری‌ آنها خیلی طول کشیده و یا شدید شده است.اما این طرز تفکر را چه کسی به مردان یاد داده یا چرا مردان فکر می‌کنند که نباید موقع بیماری ناراحتی‌های خود را بیان کنند و یا بیماری‌شان را از دیگران مخفی نگه دارند.عده‌ای دیگر از مردان هم به دلیل بی‌حوصلگی و مشغله کاری به پزشک مراجعه نمی‌کنند.بسیاری از آنها معتقدند تحمل انتظار کشیدن در مطب را ندارند.این طرز تفکر حتی روحیه انتقادپذیری را در پسران نوجوان و جوان کاهش داده و بیشتر آنها را افرادی خود خواه‌ و خود رای بار می‌آورد.بر این اساس پسران فکر می‌کنند مراجعه به پزشک علامت ضعف آنها است.تمام این مسایل ریشه در تربیت خانوادگی افراد دارد.

 

جمله معروف «مرد که گریه نمی‌کند» را خیلی شنیده‌ایم.سوال من این است که آیا واقعا مرد نباید گریه کند؟

زمانی که پسر بچه‌ای در یک خانواده وجود دارد و به سن نوجوانی می‌رسد،اطرافیان مدام به او می‌گویند تو دیگر بزرگ شدی،مرد شدی،قوی شدی و نباید از فلان چیز بترسی،نباید از چیزی شکایت کنی و نباید گریه کنی و... بنابراین این آویزه گوشش می‌شود که چون یک مرد است و قوی شده و اندامش عضلانی و ورزیده است،نباید از موضوعی شکایت کند و همواره باید استوار باشد.این فرد کم‌کم یاد می‌گیرد که اگر در زندگی با مشکلی روبه‌رو شد،سعی کند آن را بروز ندهد و اگر تب داشت،آن را انکار کند و اگر هم دچار سرماخوردگی شد،بگوید نه چیزی نیست.در حالی که ممکن است همین مرد قوی و قدرتمند را عوامل بیماری‌زا‌ که بسیار ریز هم هستند،از پا در بیاورد.با وارد کردن این افکار در ذهن پسر بچه‌ها و یا برخی خرافات و داشتن روحیات مردانه،آنها کمتر برای درمان بیماری‌هایشان به پزشک مراجعه می‌کنند و در عین حال گریه کردن را به کلی از یاد می‌برند.همان‌طور که می‌دانید گریه کردن یکی از مهم ترین راه‌های تخلیه انرژی‌های منفی است و همین امر مردان را در معرض مشکلات عصبی قرار می‌دهد.

 http://www.daressalam.persianblog.ir

 

آمار نشان می‌دهد که رفتارهای پرخطر به ویژه اعتیاد در مردان 10 برابر بیشتر از زنان است. علت چیست؟

در اکثر جوامع پسرها زودتر از دخترها از خانواده جدا می‌شوند و پا به اجتماع می‌گذارند و تحت تاثیر دوستانشان قرار می‌گیرند و همین موضوع آنها را در معرض بسیاری از آسیب‌های اجتماعی قرار می‌دهد.در عین حال،خانواده‌ها آزادی بیشتری را به فرزندان پسر خود می‌دهند و این نگرش کم کم در آنها شکل می‌گیرد که چون مرد هستند،پس می‌توانند هرکاری را انجام دهند.حتی جامعه نیز یک فرد معتاد را بیشتر از یک زن معتاد می‌پذیرد.همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا آقایان بیشتر از خانم‌ها رفتارهای پرخطر داشته باشند.

 

 

چرا برخی فکر می‌کنند مردها در مقایسه با خانم‌ها باید خشن و جدی و بی‌احساس به نظر برسند؟

اگر چه زنان هم به اندازه مردان عصبانی می‌شوند،اما خشم هم‌ چنان یک ویژگی مردانه به حساب می‌آید.به عبارتی،خشم به این علت به وجود می‌آید که شخص به دلیل سرکوب کردن احساسات خودش دچار سرخوردگی شدید می‌شود و با این وجود این کاری است که بیشتر مردان انجام می‌دهند چون می‌ترسند که اگر کمی به احساسات‌شان بها بدهند، دیگر کنترل آن از دست‌شان خارج می‌شود.در عین حال با اینکه احساسات همیشه از خصوصیات زنانه به شمار می‌رود،اما مردان هم به اندازه زنان احساساتی می‌شوند و تجربیات عاطفی مشابهی را توصیف می‌کنند.تحقیقات نشان می‌دهد که هوش عاطفی مردان به اندازه زنان است اما احساسات در زندگی مردان در پشت سر و در زندگی زنان در پیش رو قرار دارند.هورمون تستوسترون نیز بر احساسات مردان تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود آنها بیشتر به طبقه‌بندی و تفکر منطقی بپردازند.به نظر می‌رسد زنان طبیعتاً با عواطف خود بیشتر در تماس هستند،در حالی که مردان باید روی این قضیه کار کنند و اگر این کار را بکنند،شرایط کاملا برابر می‌شود.از طرفی، ارتباط بین نیم‌کره چپ مغز،جایگاه منطق و نیم‌کره راست مغز،محل عواطف و احساسات،در زنان قوی‌تر است.ارتباط بین دو نیم‌کره در زنان شبیه یک بزرگراه است و بنابراین می‌توانند به راحتی بین دو نیم‌کره حرکت کنند اما در مردان این ارتباط مانند یک کوره راه باریک است که موجب می‌شود دسترسی به احساسات برای آنها چندان آسان نباشد.همچنین واکنش مردان نسبت به احساسات ضعیف‌‌تر است و زودتر هم آنها را فراموش می‌کنند.

منبع: گروه سلامت سایت سیمرغ

برچسب هاي اين مطلب :سلامت مردان
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  لاغر شدن در محل کار

 اگر شما از آن افرادی هستید که تمام روز را پشت میز کار می‌کنید و فرصت ورزش کردن ندارید نگران نباشید. حتی در محل کار نیز می‌توانید به تناسب اندام دست پیدا کنید. اگر همه سعی خود را به کار می‌گیرید و قبل یا بعد از کار، مدت زمانی را به ورزش اختصاص می‌دهید، برای ورزش مشکلی ندارید اما گاهی پیدا کردن فرصتی برای ورزش کردن به خصوص برای افرادی که مشغله زیادی دارند بسیار مشکل است.

 

 

اگر شما هم چنین مشکلی دارید می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید :

 

حتما این روش را بارها شنیده‌اید. ماشین خود را در محل دورتری پارک کنید و مسیر بیشتری را پیاده بروید. همچنین می‌دانید که بهتر است به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید اما روش‌های دیگری هم هستند که باعث می‌شود در محل کار کالری بیشتری بسوزانید. به این طریق می‌توانید ورزش در محل کار را جزیی از برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

رفت و آمد خود به محل کار را دست کم نگیرید. اگر مسیرتان کوتاه است پیاده به سر کار بروید یا از دوچرخه استفاده کنید. اگر مسیر شما دور است طوری زمان خود را تنظیم کنید که وقتی از مترو، اتوبوس یا تاکسی استفاده می‌کنید بتوانید زودتر پیاده شوید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید.

 

دنبال فرصتی برای ایستادن بگردید. وقتی شما در حالت ایستاده قرار دارید بیش از حالت نشسته کالری می‌سوزانید. به جای نشستن پشت میز تا آنجا که می‌توانید از میزهای بلند یا از طاقچه‌ها و گوشه هایی که امکان کار کردن در حالت ایستاده را به شما می‌دهند استفاده کنید.

http://www.daressalam.persianblog.ir

 

ناهار را در حالت ایستاده بخورید. به جای تلفن زدن به اتاق‌های دیگر با پای خودتان پیغام‌ها را برسانید.

 

مراقب زمان استراحت خود باشید. به جای اینکه برای استراحت با شتاب به سمت خوراکی‌ها بروید کمی‌قدم بزنید یا حرکات کششی ملایم انجام دهید. کشش ملایم و صحیح گردن، عضلات پشت، دست‌ها، پاها و شانه‌ها بسیار مفید هستند.

 

اجتماعی باشید و همکارانتان را نیز به قدم زدن در هر زمانی که بتوانید دعوت کنید. در این صورت انگیزه شما نیز بیشتر می‌شود و از فعالیت خود بیشتر لذت می‌برید.

 

 

 

ابه نقل از ایران ورزشی ، گر کار شما طوری است که به خودی خود پیاده روی دارد تند‌تر راه بروید، گام‌های بلند بردارید و همزمان نفس‌های عمیق بکشید.

 

اگر مسافرت‌های کاری و ماموریت‌های خارج از شهر دارید وسایل و چمدان‌ها را خودتان حمل کنید. در محل‌هایی اقامت کنید که وسایل ورزشی در دسترس شما باشد یا برخی وسایل سبک ورزشی مانند طناب، باندهای کشی یا دمبل‌های کوچک را با خود ببرید.

 

در نهایت هرچه در محل کار بیشتر فعالیت کنید، بیشتر و تندتر راه بروید، تنقلات و میان وعده‌های کمتری بخورید و سریعتر کار کنید کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.

منبع: موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

برچسب هاي اين مطلب :ورزش و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  نرم افزار موبایل آنفلوآنزای نوع A

http://www.daressalam.persianblog.ir

این نرم افزار که با فرمت جاوا ساخته شده است شامل علایم و نشانه ها، راه های انتقال و شیوع، راه های تشخیص، راه های پیشگیری و توصیه های جدی درباره آنفلوآنزای نوع A ( خوکی ) می باشد.

حتما آن را دانلود کرده و مطالعه بفرمایید.

دانلود نرم افزار موبایل آنفلوآنزای نوع A

برچسب هاي اين مطلب :نرم افزار سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای خوکی
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  نرم افزار موبایل پوکی استخوان

http://www.daressalam.persianblog.ir

در این نرم افزار که با فرمت جاوا ساخته شده است از راه های پیشگیری از پوکی استخوان سخن گفته است اگر شما نیز دوست دارید که به پوکی استخوان دچار نشوید حتما آن را دانلود کنید.

دانلود نرم افزار موبایل پوکی استخوان

برچسب هاي اين مطلب :نرم افزار سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :سلامت جسم
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  راه درمان بزرگی شکم کدامست ؟

چربی ذخیره شده در شکم یکی از مقاوم‌ترین و در عین‌حال هشدار دهنده‌ترین نوع چربی‌هاست.

افزایش دور کمر آقایان بیش از 102 سانتیمتر و در خانم‌ها بیشتر از 89 منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های عروق قلب می‌شود (سندرم متابولیک) و به هرحال از لحاظ زیبایی هم یکی از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود.

برای رهایی از چاقی شکم لطفاً به نکات زیر توجه فرمایید:

1- چربی شکم، چربی ذخیره‌ای بدن است، بنابراین مقاوم‌ترین چربی در برابر رژیم لاغری و ورزش می‌باشد. برای درک بهتر این موضوع به این مثال دقت فرمایید:

اگر شخصی مبتلا به سرطان را در مراحل آخر زندگی او دیده باشید، می‌بینید که تمام چربی‌های بدن او از بین رفته‌است، ولی چربی شکم او همچنان وجود دارد.

پس باید خیلی پشتکار داشته‌باشید و با تلاش زیاد منتظر نتیجه بمانید.

2- تنها راه درمان چربی شکم، رژیم غذایی اصولی و ورزش است. فقط و فقط با این دو روش است که چربی از بین می‌رود، پس روش‌های دیگر فقط به این دو کمک می‌کند.

3- ماساژ موضعی چربی‌های شکم، اگر همراه با رژیم و تحرک اصولی باشد، منجر به کاهش بیشتر چربی در این منطقه می‌شود.

http://www.daressalam.persianblog.ir

4- به غیر از چربی شکمی، یکی از بزرگترین مشکلات این منطقه که منجر به اختلال در زیبایی می‌شود، از دست‌رفتن قوام عضلات شکم است که منجر به جلوآمدگی شدید شکم، حتی با کوچکترین نفخ گوارشی می‌شود. علت شل شدن عضلات این است که فعالیت‌های روزمره هیچ‌کدام عضلات شکم را درگیر نمی‌کنند، به‌خصوص در خانم‌ها معمولاً عضلات‌ شل‌تر هستند و در جریان حاملگی و زایمان این عضلات دچار کشیدگی و حتی بریدگی شدیداً کاهش ‌می‌یابد.

پس اگر به دنبال خوش‌فرم شدن شکم هستید، حتماً با ورزش‌هایی که بر روی عضلات شکم تمرکز دارند، عضلات شکم را تقویت کنید، ولی باید بدانید ورزش مخصوص شکم به تنهایی و بدون رعایت رژیم غذایی و ورزش‌ هوازی (مثلاً پیاده‌روی) ممکن است روی چربی شکم اثری نداشته‌باشد.

اگر همراه با رژیم غذایی و ورزش‌هوازی عضلات شکم را تقویت نکنید، ممکن است اصلاً از ظاهر شکم رضایت نداشته‌باشید، چون به‌هرحال عضله‌ شل و بدون قوام، به سمت جلو می‌آید یا پایین می‌افتد و ظاهر شکم را زشت می‌نماید.

در نهایت باز هم تأکید می‌شود که حوصله داشته‌باشید، منتظر نتیجه سریع نباشید، پشتکار داشته‌باشیدو عجله نکنید.

منبع: بخش ورزش سایت مرکز اطلاعات فنی ایران

برچسب هاي اين مطلب :ورزش و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  دردهایی که زنان به زبان نمی‌آورند

اگر خجالت می‌کشید به خاطر بعضی بیماری‌ها یا مشکلات‌تان دکتر بروید و مشکل‌تان را با او در میان بگذارید، بدانید که شما تنها نیستید. در این مقاله با این 6 مشکل شایع زنانه آشنا می‌شویم...

تکرر ادرار

تعداد زیادی از زنان،مخصوصا در سنین بالا،دچار مشکلات مربوط به مثانه و کنترل ادرار می‌شوند و از ابراز این موضوع خجالت می‌کشند؛چرا که تصور می‌کنند وقتی کسی آموزش توالت رفتن را آموخت، باید همیشه قادر باشد تا خود را کنترل کند.

این مشکل در دوران سالمندی نیز در میان این افراد زیاد دیده می‌شود و هیچ‌کس نمی‌خواهد و دوست ندارد دیگران متوجه این موضوع شوند چرا که تکرر ادرار و گاه بی‌اختیاری نشان‌دهنده پیری است.اما از هر سه زن، یک نفر با تکرر ادرار، زیر 35 سال سن دارد.

نشت ادرار در هر حالت و موقعیت امری غیرطبیعی است اما نباید نگران شد چرا که درمان های مختلفی برای این افراد و افرادی که دچار تکرر ادرار می‌شود، وجود دارد بنابراین اگر شما دچار چنین مشکلی هستید، خجالت نکشید و پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید.پزشک هرگز در مورد شما قضاوت نمی‌کند و حتما در رفع مشکل به شما کمک می‌کند. قدم اول تعیین یک قرار ملاقات با پزشک، قدم دوم رفتن نزد پزشک و قدم سوم بیان مشکل یعنی من دچار بی‌اختیاری ادرار یا نشت ادرار شده‌ام، می‌باشد. به همین سادگی بقیه را به پزشک بسپارید. تنها کافی است به سوالات او پاسخ دهید تا راه‌حل و درمان‌های مناسب را به کار ببندید. اگر سعی کنید خودتان مشکل خود را حل کنید، مطمئن باشید که وضع بدتر خواهد شد. بعضی از زنان که مبتلا به مثانه بیش‌فعال هستند، دریافت مایعات خود را محدود کرده و این می‌تواند سبب بروز عفونت و التهاب مثانه شود.تکرر ادرار امر طبیعی نیست اما در سال‌های قبل از یائسگی شایع است.

به گفته محققان مایوکلینیک،داروها، تغییرات رژیم‌ غذایی و ورزش‌هایی به نام کژل برای تقویت عضلات می‌تواند به کنترل ادرار کمک شایانی کند.اما بی‌اختیاری ادراری می‌تواند علامتی از یک بیماری زمینه‌ای باشد و نیاز به ارزیابی‌های بیشتری داشته باشد، حتی می‌تواند عارضه جانبی دارویی باشد که شما دریافت می‌کنید.

 

 

 دفع گاز

هر فردی گاز دفع می‌کند و این، امری طبیعی است تا از این طریق از ایجاد نفخ و مشکلات بعدی آن جلوگیری ‌شود؛اما هستند کسانی که بی‌اختیار دچار دفع گاز می‌شوند.دفع گاز خیلی از اوقات مرتبط با غذایی است که مصرف می‌کنید.پس حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. خیلی اوقات با تغییر رژیم غذایی و تعدیل غذاها و مصرف داروها این مشکل شما رفع می‌شود.در موادغذایی،عوامل زیادی هستند که می‌توانند سبب دفع گاز شوند نظیر لوبیا، بلع هوا هنگام خوردن غذا (مثلا حرف زدن موقع غذا خوردن) و مصرف سبزیجات خام.

 

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

این سندرم با درد شکم و تغییر در وضعیت اجابت مزاج مشخص می‌شود.حرکات زیاد روده‌ها یا کاهش حرکات آن به بروز اسهال‌های مکرر معده‌ای و یبوست منجر می‌شود. افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، از بیان این موضوع معمولا خجالت‌ می‌کشند؛چرا که احساس می‌کنند متفاوت‌تر از دیگران دچار حس دفع مدفوع می‌شوند.این مشکل در میان زنان شایع‌تر است اما خوب است بدانید که روش‌ها و درمان‌های مختلفی می‌تواند شرایط را برای این افراد قابل تحمل‌تر کند.

 

 تعریق بیش از حد

بسیاری از زنان به خاطر اینکه زیاد عرق می‌کنند،خجالت می‌کشند؛ چه کف دست‌شان عرق کند،چه لباس‌های زیرشان، لازم است که تعریق توسط پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرد. همان‌طور که برای سایر مشکلات زنان درمان‌های لازم وجود دارد، برای رفع تعریق هم داروها و اسپری‌های مختلفی موجود است اما در موارد شدید تزریق ماده‌ای به نام بوتاکس می‌تواند راه‌حل کاهش تعریق در دست‌ها، پاها و زیر بغل باشد.بسیاری از خانم‌ها به خاطر همین مشکل از انجام فعالیت خودداری می‌کنند و حتی در مکان‌های عمومی ورزش نمی‌کنند که این می‌تواند ضررهای بیشتری برای آنها داشته باشد.

 

 بوی نامطبوع بدن

خیلی از خانم‌ها فکر می‌کنند که فقط آنها هستند که بدن‌شان بو می‌دهد و این روی ذهنیت‌‌ آنها نسبت به بدن و احساس خود نسبت به همسرشان تاثیر گذاشته و روابط زناشویی‌شان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.اگر علت،عفونی باشد،مصرف داروهای مناسب سبب بهبود بیماری و رفع مشکل می‌شود و در غیر این صورت، شیوه‌های دیگری برای کاهش و حتی رفع بوی بد واژن وجود دارد.

 

کاهش میل جنسی

بسیاری از زنان از بیان اینکه میل جنسی‌شان کاهش پیدا کرده خجالت می‌کشند.کاهش میل جنسی تاثیرات روانی، جسمی و حتی اجتماعی روی زنان می‌گذارد و به افسردگی آنها منجر می‌شود بنابراین نیاز به بررسی همه‌جانبه دارد تا تعیین شود که علت آن چیست؟ ممکن است یک خانم مسوولیت مراقبت از والدین سالخورده خود را داشته باشد و یا محیط خانه شرایط مناسبی را برای بودن با همسر نداشته باشد. این عوامل همه تاثیر جسمی و روحی روی زنان می‌گذارد. گاه کاهش میل جنسی به دلیل افسردگی و اضطراب و تصویر ذهنی بد نسبت به خود هم ایجاد می‌شود.بیماری‌های مزمنی نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت و بعضی داروها هم می‌توانند نقش مهمی در کاهش میل جنسی داشته باشند.

منبع: گروه سلامت سایت سیمرغ

برچسب هاي اين مطلب :سلامت زنان
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز یعنی انحراف ستون فقرات

انحراف جانبی ستون فقرات (Scoliosis)

اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون فقرات است. در وضعیت ایستاده اگر زوائد خاری مهره های ستون فقرات را مثلاً از هفتمین مهره گردن تا دومین مهره خاجی پیدا کرده و به یکدیگر وصل نمائیم، یک خط صاف درست می شود. برای پیدا کردن زوائد خاری کافی است از یک نفر بخواهید با لمس، اولین برجستگی در پایین گردن را روی ستون فقرات شما علامت گذاری نماید. سپس با سر انگشت اشاره در امتداد همان برجستگی بدون اینکه فشار وارد کند، برجستگی بعدی را پیدا و علامت گذاری کند. همین کار را تا انتهای ستون فقرات ادامه دهد. در پایان در حالیکه صاف ایستاده اید از او بخواهید علامت ها را به هم وصل کند و به شما بگوید آیا یک خط صاف و عمود بر زمین به دست آمد و یا خط حاصله در برخی نواحی به چپ و یا راست و یا در چند نقطه، منحرف شده است.
در اسکولیوز یک و یا چند انحنا در این مسیر وجود دارد. انحرافات بیش از ده درجه غیر طبیعی محسوب می شود. اسکولیوز به دو شکل تقسیم می شود: الف) ساختمانی ب) غیر ساختمانی در این ضایعه زواید خاری به سمت تقعر انحراف کشیده می شوند و جسم مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا می کنند و چون دنده ها به مهره ها اتصال دارند، دنده ها نیز می چرخند و در سمت تحدب انحراف، برجستگی پیدا می کنند.
در اسکولیوز ساختمانی چرخش مهره ها شدیدتر است ولی در اسکولیوزهای غیر ساختمانی ممکن است اصلاً چرخشی وجود نداشته باشد. چرخش مهره ها را می توان در عکس رادیوگرافی ساده تشخیص داد. چرخش مهره ها گاهی می تواند باعث اختلالات تنفسی و کاهش ظرفیت های ریوی گردد. در اسکولیوزهای غیر ساختمانی انحراف ستون فقرات در وضعیت ایستاده وجود دارد اما با خم شدن بیمار به سمت جلو این انحراف از بین می رود، در صورتی که در نوع ساختمانی انحراف با خم شدن حذف نمی شود.
اسکولیوز غیر ساختمانی می تواند به علل زیر ایجاد شود:

¨وضعیت های نادرست بدنی (کج نشستن و کج ایستادن)

¨اسپاسم های یک طرفه عضلات ستون فقرات به علت کمر درد، ضایعات حاد شکمی و...

¨اختلاف حقیقی یا ظاهری در طول اندام ها
نوع ساختمانی بر اساس میزان انحراف، جهت انحراف، محل آن در ستون فقرات و علت آن تقسیم بندی می شود. در انحراف ساختمانی معمولا دو گونه انحراف ماژور و مینور وجود دارد. انحرافات ماژور انحرافات بزرگی هستند که حداکثر چرخش را دارند. انحرافات مینور کوچک هستند و معمولا در جبران انحرافات ماژور شکل می گیرند.
اسکولیوز ساختمانی بر اساس علت می تواند مادرزادی و یا بدون علت خاص باشد. شایع ترین نوع اسکولیوز ساختمانی با علت نامعلوم است. با این وجود از یک سری عوامل احتمالی در ضایعه نام برده می شود مانند: اختلال در کنترل وضعیت بدن به دلیل ضعف عملکرد سیستم حس های عمقی وستیبولار در گوش داخلی، توزیع غیر طبیعی دوک های عضلانی در عضلات اطراف مهره ها (دوک های عضلانی، ساختمانهای داخلی هر عضله هستند که نسبت به کشیده شدن حساس بوده و سبب تنظیم تون عضلات می گردند) البته دقیقا معلوم نشده که آیا این عوامل، علت اسکولیوز هستند و یا در نتیجه ضایعه ایجاد می گردند. زمینه های خانوادگی را نیز در بروز آن دخیل می دانند.

http://www.daressalam.persianblog.ir


درمان

درمان اسکولیوز غیر ساختمانی به رفع علت آن بر میگردد: وضعیت بدنی اصلاح شود، اسپاسم درمان شود، اختلاف طول اندام تصحیح گردد و...
اکثر اسکولیوزهای ساختمانی بدون علت هستند و اگر در دوران شیرخوارگی و بدون سابقه خانوادگی باشد، پیش آگهی خوبی دارد و بدون درمان، اصلاح می شود. انحرافات پیش رونده در سنین رشد و بیش از 40 درصد بعد از اتمام رشد استخوانی نیاز به درمان دارد.
درمانهای غیر جراحی شامل موارد زیر است:

¨استفاده از تحریکات الکتریکی در عضلات سمت تحدب با الکترودهای سطحی در تمام طول مدت شبانه روز در انحرافات ماژور. این درمان در مواردی که رشد استخوانی به اتمام نرسیده و یا انحرافات ساختمانی بیش از 25 تا 40 درجه باشد و یا وقتی که انحراف از نوع پیش رونده باشد کاربرد دارد. اما بدلیل اینکه این روش بهتر و مطمئن تر از بریس نیست نمی تواند جایگزین پوشیدن بریس شود.

¨استفاده از بریس: در انحراف پیش رونده بیش از 25 درجه کاربرد دارد. در گذشته توصیه می شد که بیمار 23 ساعت بریس را بپوشد ولی با مطالعات اخیر معلوم شد استفاده 16 تا 18 ساعتی تفاوت چندانی با 23 ساعت ندارد. در مدت استفاده از بریس هر 3 ماه یک بار باید توسط پزشک ارزیابی صورت گیرد.
تمرین درمانی

در تمرین درمانی هدف افزایش آگهی بیمار نسبت به وضعیت بدنی و افزایش توانایی برای حفظ یک وضعیت صحیح در هنگام استفاده از بریس و یا حین تمرین درمانی است. حفظ بهبود دامنه حرکتی و میزان انعطاف پذیری در مفاصل و بافت های نرم ستون فقرات. حفظ و بهبود الگوی تنفسی صحیح و تحرک قفسه سینه. برگرداندن بیمار به سطح فعالیتهای قبل. در تمرین درمانی عضلات کوتاه کشیده می شوند، عضلات شکمی و کمری تقویت می شوند و تمرینات افزایش آگاهی از وضعیت بدنی از طریق تحریکات بینایی، شنوایی و حسهای سطحی به بیمار آموز داده می شود.
انحرافات بیش از 40 درجه در سن رشد، انحرافات پیش رونده در سن رشد و بیش از 50 درجه بعد از اتمام رشد کاندید عمل جراحی هستند. در بالغین عواملی مانند درد و کاهش ظرفیت های ریوی نیاز به جراحی را افزایش می دهد.

منبع: پایگاه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

برچسب هاي اين مطلب :معرفی بیماری ها
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :اخلاق و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  سیر و امور معنوى (pursuits spiritual and garlic )

با وجودى که سیر در عقب راندن شیاطین و پلیدان شهرت جهانى دارد از دیدگاه بعضى محافل مذهبى ، به خصوص از نظر انواع خانقاه ممنوع مى باشد . طبق شعارى که در تبت رایج است اگر کسى که سیر به همراه خود دارد حتى اگر قرار باشد ساختمان خانقاهى که در آتش مى سوزد را نجات دهد، نبایستى وارد دیر شود . خوردن سیر در بین معالجین روحانى ذن در ژاپن و راهب هاى هندو منع شده است . طبقات روحانى مذهب هندو و راهب هاى مذهب jain نیز از خوردن سیر امتناع مى کنند.

http://www.daressalam.persianblog.ir


علت این امر دو چیز است ، نخست این که راهب ها روزانه چندین ساعت جهت تمرینات و مراقبه که دورى از دنیا را طلب مى کنند بایستى در یک جا بنشینند . سیر در عین این که فکر را زمین گیر مى کند جسم را به تحرک وا مى دارد که رهبانان را براى جدایى از دنیا و ثابت نشستن دچار مشکل مى کند . در ثانى راهبان و راهبه ها در این سنین مجرد هستند و چون سیر گرمازا و محرک امور جنسى است ، براى آنها بیش از حد تحریک کننده است . اگر شما در حال مراقبه و تفکر بوده و یا مجرد و بدون همسر هستید، بایستى سعى کنید خوردن سیر و پیاز را به ویژه با گوشت از رژیم غذائى خود حذف کنید و خواهید دید که زندگى برایتان راحت تر خواهد شد .

منبع: کتاب قدرت شفابخشى سیر

برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :اخلاق و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  خواص شگفت انگیز شلغم

شلغم بیخ گیاهى است ، شبیه ترب ، اما کوچکتر، طعمش اندکى تند و تیز است .
شلغم به میوه زمستان معروف است ، زیرا پخته آن گرما گرم مناسب با هواى سرد زمستان است . موادى که در شلغم یافت مى شود عبارتند از:
ویتامین (آ) بمقدار کم ، ویتامین (ب ) و (ث ) بمقدار بیشتر، ویتامین (2 ب ) و (پ پ ) اندک .
شلغم متمایل به رنگ سبز، ویتامین هاى (آ) و (ب ) و (ث ) زیادى دارد.
مواد دیگر شلغم غیر از ویتامین ها عبارتند از:
مواد قندى 5/7 درصد
مواد نشاسته اى 30/1 درصد
مواد سفیده اى 10 درصد
چربى 12 درصد
ید 24 میلى گرم در کیلو
و نیز داراى کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و کمى آهن بصورت فسفاتها و کلرور است .
جمیع مواد معدنیش 85 گرم درصد گرم . هر یک صد گرمش 36 کالرى حررات ایجاد مى نماید. سلولز شلغم نسبتا کم و 5/1 گرم در کیلو است
و به همین جهت (داشتن سلولز) خوردن شلغم انسان را سیر مى کند و نیروى لازم به او مى دهد ولى کسى را چاق نمى کند و براى مبتلایان به مرض قند ضرر ندارد.
مواد سفیده اى شلغم ، مناسب اعصاب و مغز بوده و قوه حافظه را زیاد مى کند و به اعصاب نیرو مى بخشد علاوه بر مواد مذکوره ، در شلغم نیز کمى ارسنیک و روبیدیم وجود دارد.
شلغم تنها مواد خوراکى است که این دو عنصر مفید را با هم دارا است .
روبیدیم از عناصر مفیدى است که در هر گیاه پیدا شود آن را مفید کرده ، اثر مواد و عناصر شفا بخش آنرا چندین برابر مى کند.
در شلغم خواص نسبتا زیادى که کم و بیش در سایر سبزیها دیده مى شود اما یک خاصیت مخصوص دارد که در گیاهها یا سبزیهاى دیگر کمتر نظیرش ‍ دیده مى شود.

http://www.daressalam.persianblog.ir


پیشوایان اسلام از دیر زمانى از این مطالب پرده برداشته و با عبارات مختلفى آنرا بیان نموده اند:
1- قال ابو عبدالله (ع) ما من احد الا و فیه عرق الجذام ، فکلوا الشلجم فى زمانه یذهب به عنکم
امام صادق (ع ) مى فرماید: در هر کس رگى از جذام موجود است ، در فصل شلغم ، شلغم بخورید، جذام را از شما دور مى سازد.
2- و عن العبد الصالح (ع)  قال لعلى ابن مسیب علیک باللفت یعنى الشلجم فکله فانه لیس من احد الا و به عرق من الجذام و انما یذیبه اکل اللفت ، قال قلت نیا او مطبوخا، قال کلاهما
امام هفتم علیه السلام ، به مردى از اصحاب (على ابن مسیب ) فرمود: شلغم بخور زیرا در هر کسى ریشه اى از مرض جذام است، و خوردن شلغم آن را از بین مى برد، آن مرد مى گوید پرسیدم که خام بخورم یا پخته فرمود: هر دو مفید است .
از نظر علمى ببینیم در شلغم چه ماده اى است که جذام را ذوب مى کند؟
بواسطه وجود ارسنیک و این گوهر گرانبها است که خوردن شلغم از سخت ترین امراض یعنى جذام جلوگیرى مى کند، بیمارى جذام یک بیمارى قدیمى است که عامل اصلى آن ، فقر و بدبختى و فقدان مواد غذایى است و موقعى این مرض و میکرب سر سخت آن مسرى مى شود که شخص ، دچار کمبود عواملى مانند ارسنیک و گوگرد باشد و در غیر اینصورت قابل سرایت نیست
شلغم خواص دیگرى نیز دارد:
علاوه بر ویتامینها و مواد سودمندى که به آن اشاره کردیم در آن یک ترکیب میکرب کش با طیف وسیع وجود دارد که بسیارى از میکربها و ویروسها را از بین مى برد و روى این اصل است که شلغم زکام و سرما خوردگى را معالجه کرده و از ابتلاى به آن جلوگیرى مى نماید.
شلغم خلط آور و درمان کننده سرفه ، مخصوصا سرفه هاى خشک است و سینه و شکم را نرم مى کند و براى مداواى آنژیم تنگى نفس و سیاه سرفه تجویز مى شود.
شلغم قوه بینایى را زیاد مى کند و از شب کورى جلوگیرى مى نماید و غرائز جنسى را نیز تقویت مى کند.
شلغم در تقویت تخمدانها و آلات تناسلى ، نقش اساسى دارد و رحم را براى پرورش نوازد سالم و قوى تقویت کرده ، زنان را مستعد آبستنى مى کند.
شلغم ادار را زیاد مى کند و به همین علت و داشتن گوگرد فراوان ، سنگ هاى کلیه و مثانه را از بین مى برد

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

برچسب هاي اين مطلب :سلامت در اسلام
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  نرم افزار تناسب اندام 2

http://www.daressalam.persianblog.ir

این نرم افزار برای کسانی که خواهان تناسب اندام می باشند با راهنمایی از پزشکان مجرب توسط سایت hirbodsoft ساخته شده است، که انشاءالله مورد رضایت شما گرامیان واقع شود.

دانلود نرم افزار تناسب اندام 2

برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :اخلاق و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :نرم افزار سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  دستورالعمل مواجهه با آنفوانزای جدید

پیام های مربوط به بیماری آنفلونزای جدید (نوع A )  برای عموم مردم

پیام های مربوط به بیماری آنفلونزای جدید (نوع A) که می تواند در اطلاع رسانی به جامعه از طریق رسانه ها، کلاس های آموزشی و ... مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات کلی در مورد بیماری آنفلونزای جدید (نوع A )

بیماری  آنفلوانزای جدید یک نوع بیماری ویروسی واگیردار میباشد که در صورت بی توجهی به رعایت اصول بهداشتی می تواند  در مدت کوتاه منجر به ابتلای افراد زیادی از جامعه شده واین همه گیری عواقب اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی فراوانی در بر  خواهد داشت.

ویروس آنفلوانزای جدید در هنگام سرفه یا عطسه وحتی صحبت کردن از طریق هوا به دیگران منتقل می شود.

افراد سالم با دست زدن به اشیائی که در اثر عطسه یا سرفه فرد مبتلا به آنفلوآنزا آلوده شده اند به این بیماری مبتلا می شوند.

افراد مبتلا به آنفلوانزای جدید قبل و بعد از شروع  علائم می توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.

عامل بیماری آنفلوانزای جدید می تواند روی اشیاء 2 تا 8 ساعت  ‌زنده باقی بماند و بیماری را به دیگران منتقل نماید.

براساس مطالعات موجود، اکثریت افراد مبتلا به بیماری آنفلونزای جدید در سنین  نوجوانی وجوانی بوده اند، پس نقش آموزگاران و مربیان و اساتید در پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا و جلوگیری از انتشار سریع آن در جامعه بسیار مهم می باشد. 

در افراد زیر در صورت ابتلا به بیماری آنفلوآنزای جدید عوارضی چون تنگی نفس، ذات الریه ، تشنج ، اختلال هوشیاری و.. .بیشتر از سایر افراد خواهد بود:

اشخاص بالای 65 سال و کودکان زیر 5 سال

مبتلا یان  به بیماریهای مزمن ریوی، قلبی، و آسم دیابت، مشکلات کلیوی، نقص ایمنی ونیز افراد خیلی چاق

زنان باردار

ساکنین خانه های سالمندان و آسایشگاه های بیماران مزمن

علائم بیماری

در مورد علائم بیماری آنفلوانزای  جدید (A ) لازم است به خاطر داشته باشیم که:

مهمترین علائم بیماری تب، گلودرد، سرفه، سردرد می باشد.

علائمی مثل لرز، کوفتگی بدن، احساس خستگی، همچنین اسهال، استفراغ نیز در بعضی از بیماران مشاهده می شود.

کو دکان کم سن و سال مثل شیرخواران در صورت ابتلا به آنفلوانزای جدید ممکن است علائمی از تب و خواب آلودگی، تشنج، بی قراری، عدم نوشیدن مایعات، استفراغ های مکرر، تغییر رنگ پوست به طرف کبودی، تنفس سریع داشته باشند.

اقدامات پیشگیری

 برای اینکه به بیماری انفلوانزای جدید مبتلا نشویم  لازم است:

روزانه دستهای خود را با آب وصابون بشوییم ویا با محلول های ضد عفونی کننده تمیز کنیم .بدین منظور ضروری است در هر بار شستن دست ها، این عمل را دوبار تکرار نمائید.

http://www.daressalam.persianblog.ir

از لمس کردن چشم ها، بینی و دهان خودداری کنیم، چون باعث انتقال ویروس می شود.

در صورت امکان از افرادی که علائم شبیه بیماری آنفلوانزا دارند حداقل به اندازه یک متر فاصله بگیریم

بیاد داشته باشیم که اشیایی مانند تلفن، صفحه کلید کامپیوتر، دستگیره درها و.... هم می توانند انتقال دهنده ویروس آنفلوانزای جدید باشند. بهتر است از  تمیز بودن آنها مطمئن شویم.

توصیه می شود از اسباب بازی های قابل شستشو برای کودکان استفاده شود و استفاده از اسباب بازی های پارچه ای و پشمی خودداری شود.

در صورت امکان از حضور در مناطق شلوغ خودداری کنیم یا مدت آن را کاهش دهیم.

با باز کردن پنجره ها و درب ها در فواصل مناسب در روز  برای حداقل هر بار   10دقیقه  به تهویه مناسب محل کار، محل زندگی، و کلاس درس و یا ... کمک کنیم.

خانواده، دوستان و همکاران خود را تشویق کنید تا رفتارهای پیشگیری کننده را رعایت نمایند. 

اقدامات مراقبتی در  بیماران مبتلا  به آنفلوآنزای جدید

استراحت کردن، نوشیدن مایعات، تغذیه مناسب، و استفاده از استامینوفن به عنوان تب بر بهترین راه درمان بیماری آنفلوانزای جدید است.

برای کاهش تب ناشی از آنفلوانزا فقط از قرص استامینوفن به میزان تجویز شده استفاده کنیم.

 اکیداً توصیه می شود برای  کاهش تب ناشی از انفلوانزای جدید از مصرف آسپرین خودداری شود.

در صورت مشاهده تب و خواب آلودگی در کودکان زیر دو سال، سریعا به پزشک مراجعه شود.

مبتلایان به آنفلوانزای جدید به ویژه دانش آموزان مدارس و دانشجویان می توانند 24 ساعت بعد از قطع تب و با تجویز پزشک به محل کار یا کلاس درس حضور یابند.

واکسن آنفلونزای فصلی روی بیماری آنفلوآنزای جدید موثر نیست ولی تزریق آن برای افراد پرخطر توصیه می شود.

در صورت مشاهده علائمی چون تب، سرفه، گلودرد، سردرد، لرز، کوفتگی بدن احساس خستگی، همچنین اسهال و استفراغ در خود

به پزشک مراجعه نماید. 

هنگام عطسه و سرفه، جلوی بینی و دهان خود را با دستمال بگیریم بلافاصله دستمال را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و یا در  سطل زباله بیندازیم.

اگر از دستمال پارچه ای استفاده می کنیم  روزانه دوبار آن را شسته  و بعد از هر بار استفاده داخل کیسه پلاستیکی بگذاریم.

ضروری است در هنگام  عطسه یا سرفه از بردن  کف دستهایمان در جلوی دهان و بینی خودداری کنیم زیرا  این مسئله باعث می شود:

عامل بیماری روی دست 2 تا 8 ساعت باقی بماند و به وسایلی که دست می زنیم منتقل شود.

با دست آلوده به صورتمان دست زده یا چیزی را می خوریم که دوباره ویروس را به بدن ما وارد می کند.

با تلفن، صفحه کلید کامپیوتر، دستگیره درب ها دست می زنیم و عامل بیماری به آن منتقل و می تواند دیگران را آلوده کند.

اگر بلافاصله دستمال در اختیار ندارید حداقل بجای کف دست، آستین یا لباستان را جلوی دهان و بینی بگیرید.

استفاده از ماسک جهت پیشگیری در این نوع آنفولانزا توصیه نمی شود.

خانم های شیرده که علائم آنفلوانزا دارند بهتر است هنگام شیردادن، از ماسک استفاده کنند و یا دستمال جلوی بینی خود قرار دهند.

در صورت مشاهده علائم تنگی نفس، اشکال در نفس کشیدن، حال عمومی بد و یا تب بالای بیش از سه روز در مبتلایان به آنفلوانزای جدید، بیمار می بایست هر چه سریع تر توسط پزشک معاینه شود.

در کودکان مبتلا به آنفلوانزا در صورت تنفس سریع و سخت، تشنج و یا تداوم تب باید به پزشک مراجعه نمود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا

برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای خوکی
و برچسب هاي اين مطلب :معرفی بیماری ها
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  ADHD چیست؟ (نقص توجه / پر تحرکی)

تعریف
ADHD اختلالی است که در آن پر تحرکی، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشترو شدید تر از کودکان دیگر وجود دارد. 3 تا 5 در صد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع تر است. ممکن است در بعضی بیشتر دیده شود. علائم این بیماری قبل از 7 سالگی شروع می شود ولی اغلب د ردوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می گردد.


علت
این بیماری سالهاست که شناخته شده و عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. به نظر می رسد علت آن بیشتر به نقص در تکامل سیستم اعصاب باشد. کودکان مبتلا احتمالا در قسمت هایی از مغز که مسئول توجه، تمرکز وتنظیم فعالیت های حرکتی می باشد دچار نقص جزئی هستند. توارث و ژنتیک در این اختلال نقش دارد. همچنین در بعضی موارد در جریان حاملگی یا زایمان یا پس از آن صدمات جزئی به ساختمان مغز وارد می شود که می تواند باعث این مشکل گردد.


علائم
مشکل اصلی کودکان ADHD  عدم توانایی آنها در حفظ و تنظیم رفتارشان است، در نتیجه اغلب نمی توانند رفتار مناسبی که لحظه به لحظه با شرایط محیط هماهنگ باشد نشان دهند. خوابیدن و غذا خوردن آنها منظم نیست به نظر می رسد در همه چیز دخالت می کنند و مراقبت دائمی نیاز دارند. از نظر هیجانی ثبات ندارند، ناگهانی می خندند یا گریه می کنند و رفتارشان غیر قابل پیش بینی یا ارزیابی است. سریع زا کوره در می روند و نمی توانند پیامد های رفتارشان را پیش بینی یا ارزیابی نمایند. در فعالیت های خطر ناک شرکت میکنند و احتمال صدمه دیدن آنها زیاد است. قبل از فکر کردن عمل می کنند، قبل از پایان سوال جواب می دهند، اشیا را پرتاب می کنند و ناخواسته به دیگران صدمه می زنند، پر فعالیت و پر تحرک هستند، هر لحظه در حال رفتن هستند، انگار موتوری درون بدن آنهاست که آنها را به حرکت دائمی مجبور می کند، نمی توانند آرام بنشینند و بی قرار هستند.اختلال تمرکز در این کودکان در کارهایی که فعالیت دائم و جدی مغزی را لازم دارد مشهودتر است. آنها ممکن است در تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر و فعالیت های لذت بخش با کودکان دیگر تفاوتی نداشته باشند ولی در کارهایی که فعالیت مداوم مغزی و تمرکز لازم دارد (انجام تکلیف درسی) تفاوت آنها با کودکان دیگر نمایان می شود. به نظر می رسد مغز آنها اطلاعات محیطی را بیش از حد لازم می گیرد، یعنی در انتخاب توجه به اطلاعات ضروری و بی توجهی و حذف اطلاعات غیر ضروری ضعف دارد. رعایت قوانین منزل و مدرسه برای آنان مشکل است و برای پیروی از قوانین توجه بیشتری لازم دارند. در انجام تکلیف مدرسه، تمرکز روی درس، رعایت قوانین مدرسه و داشتن روابط اجتماعی مناسب با همکلاسی ها مشکل دارند. برای رسیدن به اهداف دراز مدت برنامه ریزی نمی کنند.

http://www.daressalam.persianblog.ir


عوارض
رفتار کودکان ADHD روی عملکرد آنها در خانواده، اجتماع مردم و مدرسه تاثیر سو می گذارد و باعث واکنش های منفی اطرافیان، خانواده کادر مدرسه و همسالان می شود. این رفتارها مشکلات جدی در مدرسه و اجتماع ایجاد می کند و باعث کاهش اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی در این کودکان می گردد. ممکن است آنها از مدرسه و اجتماع متنفر گردند. کودکان طبیعی به خاطر رفتارهای مناسب و موفقیت های تحصیلی و اجتماعی زمینه زیادی برای تشویق شدن دارند و همین تشویق ها موجب پرورش اعتماد به نفس و عزت نفس در آنها می شود ولی کودکان دچار ADHD کمتر به این موفقیت ها دسترسی پیدا می کنند. کودکانADHD ممکن است به صورت ثانویه دچار اختلالات ارتباطی، مشکلات تحصیلی، اضطراب افسردگی و بزهکاری شوند.

سیر
سیر ADHD متنوع است.بهبودی درصورت وقوع معمولا بین 12 تا 20 سالگی رخ می دهد و بهبودی قبل از 12 سالگی نادر است. گاهی علائم در بلوغ بهبود یافته و گاهی نیز تا بزرگسالی ادامه می یابد.

با افزایش سن پر تحرکی کمتر شده ولی اختلال تمرکز و رفتارهای ناگهانی می تواند باقی بماند. در 15 تا 20 در صد موارد علائم همراه با افزایش سن ادامه می یابد. بدون درمان تنها یک سوم تا نصف کودکان دچار ADHD می توانند با علائم خود در زندگی سازگار و منطبق باشند و بقیه مستعد بروز مشکلات ثانویه خواهند بود.


درمان
درمان هایی که برای کودکان ADHD به کار می رود می توانند به چهار گروه تقسیم گردد :

- آموزش والدین

- آموزش آموزگاران

- استفاده از کلاسهای مخصوص

- درمان دارویی و درمانهای روان شناختیآموزش والدین و معلمین بخش مهمی از درمان را تشکیل می دهد و شامل دو بخش است.

- آموزش برای شناخت بیماری

- آموزش برای بکارگیری روش های درمانی


والدین باید این بیماری را به عنوان یک نقص خفیف در مراحل اولیه رشد مغز دانسته و به کودک خود به دید کودکی تنبل، نافرمان، شرور وفضول که اگر بخواهد می تواند رفتاری طبیعی داشته باشد نگاه نکنند، بلکه او را کودکی بدانند که تلاش می کند با ناتوانی خود که خارج از کنترلش است، کنار بیاید.


والدین باید راههای دیگری برای تشویق، تقویت اعتماد به نفس و ایجاد احساس موفقیت در کودکشان بیابند. فعالیت های ورزشی، هنری، فنی، اجتماعی می تواند فرصت هایی برای نمایان کردن توانایی های این کودکان ایجاد نماید. این فعالیت ها بالطبع تشویق بیشتری به دنبال داشته و می تواند آثار منفی حاصل از تجربه های بد قبلی (شکست ها، طرد شدگی، تنبیه ها و....) را بکاهد و جایگزین آن گردد. البته والدین نباید تصور کنند که کودکانشان به دلیل این ناراحتی مسئول اعمال نامطلوب و خلاف خود نیستند، بلکه کودک می باید اینگونه رفتارها را جبران کند.

برای اینکه کودکان ADHD قوانین را بیاموزند و از آن پیروی نمایند لازم است قوانین را برای آنها واضحتر، در فواصل کمتر و دفعات بیشتر بیان کنیم و سیستم تشویق و تنبیه قوی تری را با آن همراه نماییم.


برخورد مناسب با کودکان دچار
ADHD به زمان، پشتکار، کوشش، مداومت و همکاری و هماهنگی زیادی نیاز دارد و به همین دلیل مربیان و والدین باید همواره روحیه ای با نشاط، شاداب، طنزپردازو شوخ طبع را در خود حفظ نمایند.

منبع: پایگاه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

برچسب هاي اين مطلب :معرفی بیماری ها
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :سلامت کودک
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  سیر فشار خون را کاهش مى دهد

حداقل در هفده مورد آزمایش بالینى به اثبات رسیده است که سیر فشار خون را کاهش مى دهد . این آزمایش ها در سال 1994 توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد انگلستان انجام شد و نتیجه حاصل حاکى از کاهش نسبى فشار خون بود . با دز 600 تا 900 میلى گرم پودر سیر (معادل 3.1 حبه سیر ) در روز براى دوازده هفته ، کاهش انقباضى  خون تا 7.7 درجه و کاهش انبساطى  آن تا پنج درجه برآورد شد . فشار خون معمولى از 90/140 درجه کمتر و فشار خون خطرناک 115/180 بیشتر است . اکثریت فشار خون هاى بالا بین دو حد فوق الذکر در نوسان هستند . بنابراین مصرف سیر در این حد فقط مقدار جزئى فشار خون را تنظیم مى کند .

http://www.daressalam.persianblog.ir


البته تجویز سیر با دز بیشتر اثرات بیشترى خواهد داشت . در آزمایشى (غیر از تحلیل جامع ) با تجویز 4/2 گرم (کمتر از حبه سیر کوچک ( پنج ساعت پس از خوردن آن فشار انبساطى خون به میزان 16 درجه کاهش یافت البته بیماران تحت بررسى داراى فشار خون بالا بودند . در آزمایش دیگرى به بیماران ده گرم سیر تازه در روز که 12 تا 15 برابر دزى بود که در آزمایش ‍ اکسفورد داده شده بود به بیمارانى که داراى فشار خون بالا نبودند داده شد که نتیجه بهترى در برداشت . باید بدانیم که سیر حتى اگر فشار خون از جمله : ورزش ، کم کردن وزن ، رژیم غذائى کم چربى ، محدودیت مصرف نمک ، غذاى مکمل با افزودن کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم ، روغن هاى ماهى ، کاهش استرس ، ترک سیگار و مشروبات الکلى ، کافئین جایگاه والایى را کسب کرده است

منبع: کتاب قدرت شفابخشى سیر

برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :اخلاق و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  آنفلوآنزای خوکی الهام‌بخش یک بازی ویدئویی

آنفلوآنزای خوکی از هنگام بروز در ماه آوریل (فروردین) باعث نگرانی جهانی و تلاش برای تولید واکسنی برای مقابله با آن شده است‌ و خبر جدید تولید یک بازی ویدئویی بر مبنای آن است.

به گزارش آسوشیتدپرس پژوهشگران هلندی در تلاشی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد آنفلوآنزای خوکی یک بازی ویدئویی را ابداع کرده‌اند که در آن بازیگران باید همه‌گیری جهانی آنفلوآنزای خوکی را کنترل کنند.

آلبرت استرهاوس، رئیس بخش ویروس‌شناسی در مرکز پزشکی اراسموس در هلند که با همکارانش بازی ویدئویی "The Great Flu" را ابداع کرده است‌،‌ در این باره گفت: "این بازی بر مبنای وقایعی است که هم اکنون در دنیای واقعی در حال رخ دادن است.

این بازی در حال حاضر تنها به صورت آنلاین به رایگان در آدرس  در دسترس است.www.thegreatflu

http://www.daressalam.persianblog.ir

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در واکنش به ایجاد این بازی، دوشنبه 17 آگوست (26 مرداد) اعلام کرد کرد که با این بازی آشنا نیست و وقت بازی کردن با آن را هم ندارد.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که تا به حال 178000 مورد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی و 1462 مورد مرگ ناشی از آن رخ داده است.

کارشناسان می‌گویند تصور آنها این است که این آمار دیگر تخمین واقعی از کل موارد بیماری در جهان نیست،‌ زیرا کشورها دیگر همه افراد با علائم شبیه آنفلوآنزا را آزمایش نمی‌کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا

برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای خوکی
و برچسب هاي اين مطلب :معرفی بیماری ها
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آبان ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد