صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  تفاوت آنفلوآنزای خوکی و فصلی

قبل از بهار سال 2009 میلادی اولین مورد از آنفلوآنزای خوکی به ثبت رسید. جنون آنفلوآنزای خوکی دنیا را گرفت و فروش ماسک های دهان و صابون های دستشویی ضد باکتری بالا رفت.

ویروس سال 2009 دقیقا آنفلوآنزای خوکی نیست، بلکه ترکیبی از آنفلوآنزای خوکی، پرندگان و انسانی است که قبلاً هرگز در انسان ها دیده نشده بود.

سازمان های سلامت و بهداشت ترجیح می دهند که این بیماری را ترکیبی از آنفلوآنزای H1N1، آنفلوآنزای سال 2009 یا آنفلوآنزای نوع A بنامند. اما اصطلاح آنفلوآنزای خوکی در بین مردم عامه جا افتاده است.

با توجه به شروع فصل سرما، ما با آنفلوآنزای فصلی و احتمالاً موج دوم آنفلوآنزای خوکی روبرو خواهیم گشت.

تفاوت آنفلوآنزای فصلی و آنفلوآنزای خوکی چیست؟

همین الان هم برخی افراد نمی توانند تشخیص دهند که آیا سرما خورده اند یا دچار آنفلوآنزا شده اند، زیرا نشانه های هر دو بیماری یکسان است، اما نشانه های بیماری آنفلوآنزا کمی شدیدتر است.

اما این واقعا سخت است که بفهمید به آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده اید یا آنفلوآنزای فصلی، زیرا علائم آنها خیلی شبیه هم است. این علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، درد بدن، سردرد، لرزیدن و خستگی است. تنها فرق آنها این است که بیماران مبتلا به آنفلوآنزای خوکی از داشتن اسهال و استفراغ سخن می گویند، چیزی که در آنفلوآنزای فصلی دیده نمی شود.

یک معاینه آزمایشگاهی تنها راه تایید ابتلا به آنفلوآنزای خوکی است. اما چند آزمایشی که تا کنون برای آنفلوآنزای خوکی انجام شده است، در یک دوره شبیه آنفلوآنزای فصلی بوده است.

بالاخره آنفلوآنزای خوکی خطرناک است یا نه؟

در آنفلوآنزای خوکی، خیلی از افراد بدون نیاز به درمان پزشکی یا بستری شدن در بیمارستان، بهبود می یابند و برخی شاید اصلا ندانند که مریض هستند.

طبیعت ملایم آنفلوآنزای خوکی سبب شده است که این سئوال پیش آید: "چرا اصلا در مورد آنفلوآنزای خوکی باید نگران بود، در حالی که آمار مرگ و میر این بیماری از آمار یک فصل آنفلوآنزای فصلی کمتر است؟!"

تنها در ایالات متحده آمریکا، یک فصل آنفلوآنزای معمولی می تواند 200 هزار مورد بستری شدن در بیمارستان و 36 هزار مورد مرگ را سبب شود. (طبق آمار مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری cdc.gov).

http://daressalam.persianblog.ir

همچنین آنفلوآنزای فصلی می تواند خطر ویژه ای برای بچه های کمتر از 7 سال، سالخوردگان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد. اما از آنجا که آنفلوآنزای فعلی یعنی H1N1 کاملا جدید است و مصونیت ندارد، مقامات رسمی بهداشت عمومی هشدار می دهند که آنفلوآنزای خوکی ممکن است سرانجام بتواند از آنفلوآنزای فصلی پیچیده تر شود (طبق اظهارات مقامات جهانی بهداشت، این بیماری 2 میلیارد نفر را مبتلا خواهد کرد).

نه تنها آنفلوآنزای خوکی می تواند پیچیده تر شود، بلکه می تواند جدی تر هم باشد.

تا کنون پزشکان گزارش داده اند که آنفلوآنزای خوکی نتایجی شبیه به التهاب ریه ویروسی داشته، در حالی که آنفلوآنزای فصلی شبیه به التهاب ریه باکتریایی است و نوع باکتریایی برای درمان راحت تر از نوع ویروسی است.

بررسی های جدید انجام شده بر روی راسوها که خیلی بیشتر از انسان ها به آنفلوآنزا مبتلا می شوند، نشان داده که چرا مشکلات آنفلوآنزای خوکی می تواند خیلی بدتر باشد.

در تحقیقات سال 2009، محققان فهمیدند که:

1- ویروس آنفلوآنزای فصلی در بینی راسوها جای می گیرد، اما آنفلوآنزای خوکی عمیق تر عمل کرده و خودش را به نای، نایژه و نایژک های درون شش ها می رساند.

2- ویروس همچنین می تواند خود را به روده های راسو برساند و باعث اسهال و استفراغ (تنها علامت متفاوت آنفلوآنزای خوکی و آنفلوآنزای معمولی) شود.

3- ویروس آنفلوآنزای خوکی بیشتر از ویروس آنفلوآنزای معمولی در راسوها تکثیر می شود که می تواند موجب آسیب های شدیدتر شود.

در هر صورت خیلی مراقب باشید

اگر نمی دانید که آنفلوآنزای خوکی گرفته اید یا آنفلوآنزای فصلی، و نشانه هایی غیر از نشانه های معمولی آنفلوآنزا در خود دیده اید، به پزشک مراجعه کنید، زیرا این ها می توانند علائم آنفلوآنزای خوکی باشند.

به نظر می آید زنان باردار و افراد بین 5 تا 24 سال در معرض خطر بیشتری از نظر عوارض آنفلوآنزای خوکی هستند. پس اگر جزء این گروه ها هستید، باید خیلی هوشیار باشید.

از طرف دیگرعوارض آنفلوآنزای فصلی معمولا به سراغ افراد سالخورده و کودکان زیر 5 سال می آید و این بدان معناست که در ماه های پیش رو (فصل پاییز و زمستان) همه باید مراقب سلامتی خود باشند.

از آنجا که آنفلوانزای فصلی و خوکی هر دو از راه های مشابهی منتقل می شوند، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها همه باید مراقب باشند.

وقتی عطسه یا سرفه می کنید، جلوی دهان خود را با یک دستمال بگیرید. دست هایتان را به طور مرتب با آب و صابون بشویید و وقتی مریض هستید، در خانه استراحت کنید.

چه شما آنفلوآنزای خوکی گرفته باشید و چه آنفلوآنزای فصلی ، با انجام این دستورهای بهداشتی به اطرافیان و جامعه ی خود لطف می کنید.

منبع : Howstuffworks برگرفته شده از سایت تبیان

برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای خوکی
و برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای نوع a
و برچسب هاي اين مطلب :آنفلوآنزای فصلی
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  واکسن آنفلوانزا موثر است؟

شما با واکسینه شدن سالانه علیه ویروس آنفلوانزا می‌توانید از این بیماری پیشگیری کنید. این واکسن به بدن شما تزریق می‌شود و بهترین زمان برای این کار ماه های مهر و آبان است.

در بیماران با بیماری‌های خاص و مزمن از قبیل بیماری ریوی یا قلبی، آنفلوانزا ممکن است بیماری اصلی را بدتر کند، لذا تزریق واکسن آنفلوانزا به این گونه بیماران، ضروری به نظر می رسد.

واکسیناسیون برای بیماران آسیب‌پذیر، خصوصا دارای ضعف سیستم ایمنی به‌منظور جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و کاهش خطر مرگ توصیه می‌شود.

واکسیناسیون همچنین خطر بیماری های تنفسی و مراجعات بعدی به پزشک را کم می‌کند که غیبت از محل کار و مدرسه را کاهش می‌دهد، هزینه‌های مراقبت‌های سلامت را کم کرده و مولد بودن را افزایش می‌دهد.

افرادی که در خطر ابتلا به آنفلوانزای شدید و مهلک هستند یا افرادی که با آنها زندگی می‌کنند یا از آنها مراقبت می‌کنند، هر فصل پاییز باید واکسن بزنند.

در کودکان، واکسیناسیون می‌تواند خطر التهاب گوش میانی (اوتیت مدیا)، یک نتیجه احتمالی آنفلوانزا را کاهش‌دهد.

به‌طور کلی هر کس می‌خواهد احتمال ابتلا به آنفلوانزا را کاهش دهد، باید واکسینه شود.

http://daressalam.persianblog.ir

دکتر فرحی متخصص بیماری‌های عفونی در مورد شروع فصل مدارس و شیوع بیماری‌های دانش‌آموزان گفت: "همزمان با شروع سال تحصیلی، دانش‌آموزانی که تازه به مدرسه می‌روند، دائماً مریض می‌شوند و این مسئله نگران‌کننده نیست، زیرا سیستم ایمنی کودک تکامل پیدا می‌کند و برای تکامل سیستم ایمنی، لازم است کودک با انواع و اقسام میکروب‌ها برخورد داشته باشد تا سیستم ایمنی اش بتواند میکروب‌ها را شناسایی کرده و به‌تدریج در برابر آنها مقاوم شود.

مدرسه مکان مناسبی برای این مسئله است. در گروه‌های بزرگ کودکان و نوجوانان به‌طور معمول انواع میکروب‌ها پیدا می‌شود. بچه‌ها هم که معمولاً در رعایت بهداشت سهل انگارند، میکروب موجود در بدنشان را به سایر دانش‌آموزان منتقل می‌کنند و باعث بیماری دیگران می‌شوند."

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد سرماخوردگی تاکید کرد: "در حالت عادی بزرگسالان درطول سال بیش از 2 تا 4 بار دچار سرماخوردگی نمی‌شوند، اما کودکان به‌طور معمول 6 تا 10 بار در سال سرما می‌خورند."

منبع: مریم غفاری- همشهری برگرفته شده از سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

برچسب هاي اين مطلب :واکسن آنفلوانزا
و برچسب هاي اين مطلب :آنفلوانزا
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد