صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  اهمیت اسلام به سلامت جسم

از آنجا که تا جسم ، توانا و سالم نباشد روح و عقل و فکر نمى تواند به درستى ترقى و پیشرفت نماید و از طرفى هم ترقى هر انسانى به وسیله عقل و فکر او مى باشد، باید دانست که سلامت بدن سهم بسزایى در عظمت انسان از نظر جنبه هاى علمى و صنعتى دارد.
لذا على (ع ) مصیبت بشر را در سه چیز ترتیب اهمیت آن خلاصه نموده:

1- فقر و تنگدستى

2 - کسالت بدن و علیل بودن جسم

3 - امراض روانى از قبیل حسد، بخل و تکبر و و در مقابل

سه چیز را از نعمت هاى بزرگ براى انسان و انسانیت مى شمارد.
1 -
عدم احتیاج به مردم یعنى داشتن مال و کسب کافى براى اداره امور زندگى .
2 -
صحت و سلامتى جسم ، و نیرومندى و توانایى بدن .
3 -
سلامت روان از جهت داشتن صفات خوب انسانى و آلوده نبودن به اخلاقیات زشت و ناپسند.
الاوان من البلاء الفاقة ، و اشد من الفاقة مرض البدن ، و اشد من مرضالبدن مرض القلب الاوان من النعم سعة المال ، و افضل من سعة المال صحة البدن و افضل من صحة البدن تقوى القلب  (1)


پیامبر اسلام (ص ) مى فرماید خوشا به حال کسیکه اسلام بیاورد، و درآمدش براى معاش او کافى و بدنش نیرومند باشد
طوبى لمن اسلم و کان عیشه کفافا و قواه شدادا (2)
على (ع ) در روایت دیگر سلامتى انسان را از بزرگترین نعمتها براى او شمرده است چنانکه مى فرماید.
الصحة افضل النعم  (3)
امام سوم (ع ) در ضمن دعاى عرفه مى فرماید:
و متعنى بجوار حى واجعل سمعى و بصرى الوراثین منى
مرا از تمام اعضا و جوارحم بهره مند فرما، و چشم و گوش مرا وارث من قرار بده ، یعنى تا وقت مرگ مرا از کورى و کرى و نقص عضو، مصون و محفوظ بدار.
اسلام براى نیرومند شدن جوانان ؛ و برخوردارى آنان از سلامت جسم ، آموختن شنا و تیر اندازى را، و دو وظیفه پدر نسبت بفرزندش دانسته است ؛ پیغمبر اکرم مى فرماید؛
علموا ابنائکم الرمى و السباحه (4)
تیر اندازى و شنا را به فرزندان خود بیاموزید
با توجه به آنکه دین مقدس اسلام هر دو جنبه روان و جسم را در نظر داشته تاءثیر هر یک را بر دیگرى مسلم دانسته و از طرفى دانشهاى پزشکى و روانى در این زمان موید این نظریه اند یعنى روان آرام بدون بدن سالم امکان ندارد و بدن سالم بدون فکر و اندیشه و اخلاق نیکو میسر نخواهد شد این کتاب نیز شامل هر دو قسمت است قسمت اول در سلامت بدن ، دستورات بهداشتى و انواع غذاها و میوه ها و.... قسمت دوم : تاثیر حالات و اخلاق نیکوبر رژیمهاى رشد و صحت و یک سلامتى همیشگى .

پی نوشتها:

1- نهج البلاغه فیض ص 1260.
2-
بحار ج 72 ص 67.
3-
فهرست غرر ص 199.
4-
جعفریات ص 98.

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

برچسب هاي اين مطلب :اهمیت اسلام به سلامت جسم
و برچسب هاي اين مطلب :سلامت جسم
و برچسب هاي اين مطلب :سلامت در اسلام
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد

  تقسیم بندى بهداشت

از نظر تامین بهداشت در سطح جامعه ، آن را به بهداشت فردى و بهداشت اجتماعى تقسیم کرده اند:
1 -
بهداشت فردى :
ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین (1)
انسانى که در صراط مستقیم هدایت الهى و در جهت تکامل و بندگى خدا گام برمى دارد، خود را از آلودگیهاى روان و جسم پاکیزه مى سازد و در جهت اداى وظایف خود حرکت مى کند. بهداشت فردى درست در ارتباط با بهداشت اجتماعى است ؛ و انسان هم در برابر حفظ جان و سلامت خود و هم در برابر حفظ سلامت افراد جامعه مسؤ ول است و رعایت مسائل بهداشتى براى افراد جامعه لازم و ضرور است .
دین اسلام که برنامه زندگى انسانها را تدوین کرده است انسانها را توصیه به پاکیزگى و رعایت اصول بهداشتى مى نماید (2)
شستن دستها قبل و بعد از غذا، غسل کردن یک روز در میان ، استنشاق بینى و تمیز کردن آن به عنوان یک عمل مستحبى در وضو، وضو گرفتن به طور مرتب ، کوتاه نگه داشتن ناخن و... همه ناشى از توجه اسلام به پاکیزگى و رعایت نظافت است .
مهمترین نکاتى که در بهداشت فردى باید رعایت شود:
1-
استحمام ، آراستگى و پوشاک : استحمام مرتب ، آراستگى موهاى سر و تمیز نگه داشتن آنها و تعویض به موقع لباسها از نکات مهم بهداشت فردى مى باشد. در حدیثى از امیر المؤ منین على - علیه السلام - آمده است که فردى لباس غم و غصه را بر طرف مى کند و باعث قبولى نماز است (3)
2-
بهداشت استراحت ، خواب و فعالیت : با برنامه ریزى دقیق و تقسیم ساعات فعالیت و استراحت کافى و سحرخیز بودن و انجام حرکات ورزشى به طور مرتب مى توان سلامتى بدن را تضمین کرد.
3-
بهداشت دست و پا: دستها و پاها مى توانند عامل انتقال میکروبها باشند که با تمیز نگه داشتن و رعایت اصول بهداشتى در رابطه با این اعضاى مهم بدند مى توان از رشد و انتقال بسیارى جلوگیرى کرد.


4-
بهداشت چشم : چشم به عنوان عامل بینایى جزء حساس و مهم بدن مى باشد که باید از تماس اعضا و وسایل آلوده با آن خوددارى کرد و از کارهایى که سبب خستگى و ناراحتى چشم مى شود پرهیز نمود؛ و در صورت بروز مشکل براى آن باید زود به پزشک متخصص مراجعه کرد.
5-
بهداشت گوش : گوش به عنوان عامل شنوایى عضوى حساس است و باید دقت شود که از رسیدن اصوات بیش از حد بلند بدان جلوگیرى شود همچنین باید از فرو بردن اشیاء نوک تیز در آن خوددارى کرد.
6-
بهداشت دهان و دندان : به بهداشت دهان و دندان توجه زیادى شده است در حدیثى (4) از پیامبر اکرم صلى الله علیه واله آمده است که :
اگر موجب مشقت امت من نمى شد زدن را بر آن واجب مى کردم که این حدیث ضرورت توجه به بهداشت دهان و دنیا را مى رساند. با مسواک کردن مرتب مى توان از پوسیدگى دندانها که شایع ترین بیمارى دندان است جلوگیرى کرد. دهان را تمیز نگه داشت تا دچار بیماریهاى خاص خود نگردد.
7- بهداشت قلب : قلب آسیب پذیرترین عضو بدن است و عوامل مهمى در ایجاد بیماریهاى قلبى وجود دارند که عبارتند از: 1) بدن تغذیه 2)استعمال دخانیات 3) کم تحرکى و نپرداختن به ورزش 4) فشار روانى و نگرانى 5) بیمارى قند 6) فشار خون 7) چربى خون
اصولا با رعایت دقیق بهداشت اعضا و جوارح بدن ، یک فرد مى تواند سلامت خود را حفظ کند و در مجموع میزان سلامت جامعه را افزایش ‍دهد.
2 -
بهداشت اجتماعى :
بهداشت اجتماعى که وابسته به بهداشت فردى است و میزان سلامت جامعه بستگى به رعایت بهداشت توسط افراد دارد. باید افراد جامعه نکات بهداشتى را رعایت کنند تا بهداشت جامعه تاءمین شود. بنابراین هر فردى در این کار سهمى دارد انسانها باید کوشش کنند تا از آلوده ساختن محیط زیست خود مانند هوا، آب و زمین و... جلوگیرى نمایند و از گسترش ‍ بیماریهاى واگیر با رعایت اصول بهداشتى جلوگیرى به عمل آورند.

پی نوشتها:

1- سوره بقره آیه 222
ترجمه : همانا خدا آنان را که پیوسته به درگاهش توبه و انابه مى کنند و هم پاکیزگان دور از هر آلایش را دوست مى دارد.

2- و یحل لهم الطیبات و یحرم علیهم الخبائث - آیه 157، سوره اعراف
3-
قال على - علیه السلام -: غسل الثیاب یذهب الهم و الحزن و هو طهور للصلوة - وسائل صفحه 182

منبع: کتاب روزها و رویدادها  جلد 1

برچسب هاي اين مطلب :تقسیم بندى بهداشت
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت فردى
و برچسب هاي اين مطلب :بهداشت اجتماعى
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد