صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  اهمیت میوه ها در اسلام

اهمیتى که اسلام براى میوه ها قائل است بیشتر از بسیارى از غذاها است در قرآن مجید آیات زیادى است که بطور عموم نام میوه ها را برده ، و آنها را دلیل بر عظمت آفریدگار قرار داده ، و بعضى آیات از میوه مشخص نامبرده است .
از آیاتى که بطور عمومى و خصوصى نام میوه ها را بر ده این آیه است
.
و هو الذى انشا جنات معروشات و غیر معروشات ، و النخل و الزرع مختلفا اکله و الزیتون و الرمان متشابها و غیر متشابه کلوا من ثمره اذااثمر (1)

خداوند آفرید باغهایى که نیازمند به داربست است ، و باغهایى که نیازمند به آن نیست و نیز آفرید خرما و بذرهایى که از جهت خوراک متفاوتند، و بوجود آورده زیتون و انار که برخى شبیه به هم ، و بعضى بى شباهت به یکدیگرند، و هرگاه میوه و ثمره آنها رسید از آنها بهره بردارى کنید.
در این آیه ، از خرما، دانه هاى زراعتى (گندم ، جو و برنج ...) زیتون و انار نامبرده شده ، ضمنا باید دانست میوه هایى که در قرآن نام آنها برده شده از نظر خاصیت غذایى با بعضى دیگر از میوه ها قابل مقایسه نیستند.

 


اهمیت میوه ها در نظر پیشواى اسلام پیغمبر(ص ) بقدرى زیاد بوده که در روایتى چنین آمده است :
کان رسول الله صل الله علیه و آله اذا اتى بفاکهة حدیثة قلبها و وضعها على عینیه و یقول : اللهم اریتنا اولها فارنا اخرها (2)

وقتى میوه تازه اى براى پیغمبر(ص ) مى آورند آنرا مى بوسید و بر دو چشم خویش مى گذارد و مى فرمود: بار خدایا. ابتداى آمدن این میوه را به ما نشان دادى اواخر این میوه را نیز به ما نشان ده .
از این روایت دو مطلب استفاده مى شود
:
1- احترام به نعمتهاى خداوند، زیرا قدرت و علم خداوند در یک میوه کاملا نمایان است که از چوب خشکى با گذشت چند ماه میوه اى با طراوت ، زیبا خوش رنگ و معطر بوجود مى آورد
.
2- عظمت و اهمیت میوه از نظر مواد خوراکى و غذایى و تاءثیرى که در سلامت و حفظ جوانى انسانها دارد
...
بهتر است نقش میوه در سلامت انسانها را از زبان یک پزشک غذا شناس ‍ بشنویم
.
دکتر (اتو کارک)  مى گوید
:
هر پوى که به مصرف خرید میوه ها برسانید، سرمایه اى است که بخوبى حفظ شده و مقاومت ما را در مقابل بیماریها افزایش مى دهد، شما میگوئید میوه ها گران هستند من از شما مى پرسم دواها چطور؟ (3)

پی نوشتها:

1- سوره انعام آیه 141
2- بحار ج 66 ص 119
3- سبزیها و میوه هاى شفا بخش ص 118

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

برچسب هاي اين مطلب :سلامت در اسلام
و برچسب هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و برچسب هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
نويسنده : مرد سلامت | ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد