خواص درمانی زیتون (Olive)

زیتون درختچه ای است که ارتفاع آن به 3 متر می رسد چوب درخت زیتون زرد رنگ است و خطوط قهوه ای در آن نمایان است که برای تهیه اشیاء چوبی ظریف از آن استفاده می شود. برگ آن سبز رنگ و بیضوی شکل است.

این گیاه معمولا در اوایل تابستان شروع به گل دادن می کند و در اواخر آن به ثمر می رسد.

در این هنگام زیتون سبز است و بتدریج تبدیل به بنفش و قهوه ای و سپس سیاه رنگ می شود و در اواخر پاییز که زمان برداشت میوه است رنگ آن به کلی تیره می شود.

روغن زیتون که بسیار مفید است مایعی زلال و به رنگ زرد روشن مایل به سبز یا زرد طلایی است. برای استخراج روغن زیتون میوه ها را له کرده و در داخل کیسه ای می ریزند و کیسه را تحت فشار قرار می دهند تا روغن آن خارج شود.

روغن زیتون نرم کننده و صفرا بر است و سنگ کلیه را بر طرف می کند. این روغن کرم کش است و برای سرفه های خشک و رفع خارش گزیدگی حشرات مفید است.

http://www.daressalam.persianblog.ir

برای رفع پیوره لثه می توانید روغن زیتون را روی لثه ها بمالید و بدن بچه هایی را که مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی هستند با روغن زیتون ماساژ دهید. برای برطرف کردن خارش و ترک پوست نیز گلیسرین و روغن زیتون را به مقدار مساوی با هم مخلوط کرده و روی پوست بمالید.

مصرف روغن زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری می کند و بهترین روغن برای پخت و پز می باشد. برگ زیتون نیز مصارف دارویی دارد. دم کرده برگ های آن تب بر است و نقرس و رماتیسم را برطرف می کند. برای سرباز کردن جوش ها و کورک ها زیتون را له کنید و روی جوش یا کورک بمالید.

دم کرده برگ زیتون داروی خوبی برای پایین آوردن فشار خون است. 20 عدد برگ زیتون را داخل 300 گرم آب ریخته و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید سپس کمی قند به آن اضافه کرده و به مقدار 1 فنجان دو بار در روز به مدت 2 هفته بنوشید.( البته با مشورت پزشک این کار را انجام دهید.)

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

/ 0 نظر / 6 بازدید