راهکارهای مبارزه با آنفلوانزای خوکی

در روزهای گذشته خبر انتشار و همه گیر شدن بیماری آنفلوانزای خوکی در دنیا و سرعت انتقال آن از دغدغه های مهم جهانی گردیده است . با توجه به این امر نظر شما عزیزان را به موارد زیر جلب کرده و از شما خواهان پیگیری آن در سطوح مختلف علمی و اجتماعی هستیم .

چگونه از خود و خانواده ام در برابر انفلوانزای خوکی محافظت کنم ؟

احتیاط های معمول را به کار بندید . آنفلوانزای خوکی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود . دست های خود را به طور مرتب بشویید . اگر آب و صابون در دسترس نیست ، می توانید از ژل های تمیز کننده دست استفاده کنید . همان گونه که هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است ، در صورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا هستید ، حتماً هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید . اگر دستمال به همراه ندارید ، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند .

آنفلوانزای خوکی چه نشانه هایی دارد ؟

آنفلوانزای خوکی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می کند . بیماران دچار تب و لرز ، سردرد ، سرماخوردگی ، گلودرد ، کوفتگی و درد مفصل می شوند . این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است .

آیا انتقال ویروس آنفلوانزای خوکی به سادگی انجام می شود ؟

محققان هنوز اطلاعات کاملی از نحوه ی انتقال ویروس انفلوانزای خوکی به دست نیاورده اند . سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی به سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر کرده است .

http://daressalam.persianblog.ir

اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد ، با او دست ندهید و روبوسی نکنید . ویروس آنفلوانزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند . اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید ، آن را به دهان و بینی خود نزنید .

آیا آنفلوانزای خوکی قابل درمان است ؟

بله .داروهایی که در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوانزا تولید شده اند ، توانایی خوبی برای کمک به مبتلایان به آنفلوانزای خوکی دارند . در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوانزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است .

آیا واکسن سرماخوردگی که زمستان گذشته دریافت کردم ، من را از ابتلا به آنفلوانزای خوکی مصون می کند ؟

احتمالاً خیر . هر چند واکسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر ویروس آنفلوانزا که شامل ویروس آنفلوانزای خوکی نیز هست ، مقاوم می کند ولی مسئولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت کنندگان واکسن سرماخوردگی است .

آیا آنفلوانزای خوکی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوک منتقل می شود ؟

خیر . آنفلوانزای خوکی از دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است .

منبع:مجله راه کمال ،شماره 24، برگرفته شده از پرتال راسخون

/ 0 نظر / 7 بازدید