اهمیت مراجعه به دکتر روانشناس و مشاور خانواده چیست؟

اهمیت مراجعه به دکتر روانشناس و مشاور خانواده چیست؟

Ravanshenas.jpg

مراجعه به دکتر روانشناس و مشاور خانواده از نگاه کثیری از مردم مربوط به زمانی است که شخص، دارای اختلال روانی شدید و یا مشکلی حل نشدنی باشد. این طرز تفکر و نوع نگاه که از گذشته ریشه در باور های افراد داشته است، باعث شده تا در حال حاضر بیش از 20 درصد از افراد بالای 15 سال در کشور ما، دچار افسردگی و دیگر اختلالات روانی شوند و از نظر متخصصان روانشناسی، این آمار که در چند سال گذشته دارای سیر سعودی بوده است، می تواند نگران کننده باشد.

نقش دکتر روان شناس در سلامتی افراد

ما در جهانی زندگی می کنیم که نیازمند به سلامتی خود هستیم و بدون شک از هیچ کاری برای حفظ آن دریغ نمی کنیم، اما شاید بهتر باشد، با عوامل تأثیرگذار بر روی سلامت فیزیکی هر شخص با خبر شویم تا بیشتر از تأثیر دکتر روانشناس، بر روی سلامتی مطلع باشیم.

در کشور های پیشرفته این موضوع ثابت شده است که مفهوم سلامت فردی از دو بخش تشکیل شده است، هشتاد درصد آن مربوط به سلامت روان و ذهن شخص می باشد و تنها بیست درصد آن مربوط به سلامت فیزیکی و جسمانی او می باشد. به همین نسبت هم افراد، به دکتر روان شناس مراجعه می کنند. منظور از سلامت روان؛ افکار سالم، سلامت احساسات و عواطف می باشد، مواردی که در کشور هایی مثل فرانسه و سوئیس، بیش از هر چیز به آن ها پرداخته می شود. تأثیر سلامت روان بر روی سلامت اجتماعی اشخاص بسیار محسوس است، تأثیری که نتیجه ی آن ارتباطات مؤثر اجتماعی و مشارکت اجتماعی می باشد.

از طرفی، تعدادی از مراجعین مرکز مشاوره بلوار فردوس از تجارب خود بیان کردند که بسیاری از بیماری های جسمی و فیزیکی نیز، حاصل اختلالات در فکر و روان آن ها بوده است، مانند بیماری های مرتبط به معده، سکته های قلبی و عروقی و بیماری های پوستی که تحت تأثیر فشار های عصبی و بیماری های ذهنی شکل گرفته بودند.

چرا به دکتر روانشناس مراجعه کنیم؟

Fedos.jpg

طبق بررسی های صورت گرفته در مرکز مشاوره بلوار فردوس، در اکثر کشور ها، مراجعه به روانشناس، یکی از فعالیت های منظمی است که افراد به صورت ماهانه برای آن برنامه ریزی می کنند. در بیشتر خانواده ها، همان گونه که دکتر خانوادگی دارند و او را معرفی می کنند، دکتر روان شناس خانوادگی نیز دارند و به صورت منظم تحت پیگیری و مشاوره ی آن ها هستند. چرا که در حال حاضر، مراکز خدمات روانشناختی تنها به جهت درمان بیمار های روانی فعالیت نمی کند و به جهت مشاوره و ارائه راه کار های علمی، برای مسائل پیش آمده در زندگی آماده ی همکاری و ارائه خدمت هستند.

دکتر روان شناس به گفته های ما گوش می کند، اما درباره ما قضاوت نمی کند. آنچه بیان می کنیم و آنچه را که بیان نمی کنیم را درک می کند و ما را با همان طرز تفکر می پذیرد. با ارائه ی مشاوره، به ما در ریشه یابی مشکلات به وجود آمده کمک می کند و با ارائه ی راه کار ها، نحوه ی برخورد با هر موضوعی به ما آموزش می دهد که چگونه می توانیم با وضعیت پیش آمده مقابله کنیم و جهان پیرامون خود را آنگونه که می خواهیم، بسازیم.

 

 

 


/ 0 نظر / 77 بازدید